| anonim_4396 a întrebat:

Cum se cultiva trandafirii?

5 răspunsuri:
| stefybx a răspuns:

Se taie crengute cu flori, in luna august sau inceputul lui septembrie, se indeparteaza cateva frunze de jos, sa ramana doar 2-3 frunze pe crenguta, dupa care tai si floarea si o pui in pamant acoperita cu o sticla de plastic de 2 litri la care ii tai fundul si in primavara cand e cald bine indepartezi sticla si o sa ai o noua plantuta de trandafir care poate chiar inflori din primul an sau din al doilea. E mai bine asa ca-ti poti pune la locul dorit din prima si culoarea preferata.

mlm
| mlm a răspuns:

Http://www.incasa.ro/Cultivarea_trandafirilor_3861_815_1.html
Intra pe acest site si vei vedea exact cum se cultiva trandafirii, iti da toate explicatiile necesare.Succes.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Prin butaşi. Se taie butaşul, care este o parte dintr-o crenguţă, într-un mod special, se introduce in pământ acoperită de un borcan mai mare. Se udă dar nu excesiv. Pentru trandafirii de ghiveci, butaşul se poate pune in apă până prinde radăcinuţe. Trandafirii de grădină se plantează toamna târziu. Tot pentru acesti trandafiri mai este o metodă de înmulţire: se aşteapta pâna când florile trandafirului se scutură şi rămâne doar partea din mijlocul florii, în formă de pară, plină cu seminţe. Acea parte se taie şi se plantează direct în pământ, la fel ca la prima metodă.

| roxi_8971 a răspuns:

Cel mai bine ii pui toamna. Sapi o groapa adanca cam de 30-40 de cm in groapa pui nisip, mranita (balegar ros)si apa. Pui trandafirul, ai grija ca radacinile sa fie rasfirate, apoi pui pamant bati bine pamantul pe langa el. Succes!