| BETTY_3018 a întrebat:

Care este scopul cu care au fost create lacurile artificiale?

Răspuns Câştigător
| GangstaLuv a răspuns:

Uite inteligentul unde era, eugem35, ma daca n-ai ce face du-te si culcate ma,nu-ti mai posta "inteligenta" paici,stii ce, e o diferenta intre voi doi, e copil da tu esti matur prost si pe langa asta ar trebui sa inveti sa scrii mai intai eugem35-nu mai geme ca ragusesti.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un scop nementionat inca este cel de a regulariza cursurile de apa, masura de protectie impotriva inundatiilor. Aceste lacuri sunt golite atunci cand precipitatii sunt reduse, pentru a putea stoca apa rezultata din ploile abundente sau din topirea zapezilor.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Lacurile artificiale sunt create in scopul obtinerii de energie electrica,irigatii, alimenterea cu apa a oraselor, cresterea pestelui si agremant.

| eugem35 a răspuns:

Numai un copil prost poate pume aceasta intrebare

| GangstaLuv a răspuns:

Pentru,lacurile au fost create pentru ca, ca sa inoate broastel... asta pesti rolling on the floor.pj

| Corina a răspuns:

Lacurile antropice(artificiale) sunt cele construite de om pentru diverse scopuri: obtinerea de energie electrica, irigatii, alimentarea oraselor cu apa, cresterea pestelui, turism. Cele mai numeroase lacuri artificiale sunt lacurile de acumulare, a caror apa este folosita pentru producerea energiei electrice in hidrocentrale sau pentru alimentarea cu apa a asezarilor omenesti, a industriei si agriculturii si helesteiele(iazurile), folosite pentru cresterea pestelui. Iazurile sunt foarte des intalnite in Podisul Moldovei. Ex de lacuri de acumulare: Vidra, Vidraru, Fantanele, Portile de fier I si II, etc.Desi scopul lor initial a fost cel economic, in timp, lacurile au devenit atractii turistice, datorita valorii peisagistice. Ex. Izvorul muntelui (Lacul Bicaz)

| Maria123 a răspuns:

Deja ti s-a raspuns, nu are rost sa scriu acelasi lucru, dar oricum frumoasa intrebare happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru folosul comunitatii si pentru sublinierea simplitatii naturale.

| WTFuck a răspuns:

Nu stiu

| MinimalPassion a răspuns:

Au fost create in scop economic. Mai multe detalii gasesti pe google, sper ca am fost de ajutor. O zi plina de succes!