| PringAloe a întrebat:

Salut, vreau sa vad ce părere aveți despre următoarea situatie:
Am put forat, am pompa submersibila, teava care pleacă de la pompa este conectata prima și prima oara la o supapa de sens iar supapa este conectata apoi la un record cu 5 cai unde continua teava, este conectat vasul de expansiune etc etc, ei bine în zona asta al supapei de sens și racordul cu 5 cai de 3-4 zile se tot aude un fasait, pe lângă asta am observat ca apa de pe teava care pleacă de la pompa și întra în supapa se golește, ca și cum apa ar curge înapoi pe teava, în momentul în care pornește pompa deoarece presiune a scăzut ii ia vreo 10 secunde pana când apa ajunge iar sus, ce părere aveți, este supapa de sens?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca teava se goleste cand pompa este oprită, clar este supapa de sens. Durata ei de viata creste daca este montata in pozitie verticalăwinking.

| PringAloe explică (pentru regis):

Salut, este montata in pozitia orizontala, este montata de cand este putul in functiune (10 ani) deci posibil ca dupa tata timp sa nu mai faca fata, multumesc pentru parerea ta

1 răspuns: