| anonim_4396 a întrebat:

Care vă place mai mult și de ce:
Lumina caldă sau lumina rece?
Mie lumina rece îmi dă o stare proastă.
Prefer pe cea caldă.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Lumina becurilor se imparte astfel:
- lumina calda - apropiata de lumina becurilor cu filament
- lumina neutra - asemanatoare luminii naturale indirecte de soare
- lumina rece - asemanatoare cu lumina tuburilor de neon (de iluminat)
- lumina "gheata" - este un alb rece strident, sclipitor, asemanator luminii soarelui reflectata pe zapada (de munte)

In casa imi place lumina calda (eventual neutra).
Pentru spatiu de lucru este mai indicata lumina rece (sau neutra).
Pentru luminare /semnalizare la distanta sau in ceata, cel mai indicat este lumina "gheata" sau lumina rece.

22 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Rece. Mi se pare mult mai natural.

| Lukasssz a răspuns:

Rece.Imi da o senzatie ciudata de liniste.

| Mosotti a răspuns:

Lumina calda imi place, chiar de asta m-am lovit ieri cand am cumparat becuri economice pentru toata casa, am avut grija sa fie cu lumina calda.

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns:

Caldă iarna cu bere neagră și rece vara cu bere blondă. laughing

| 4ndr33y a răspuns:

Lumina rece pe holuri si in baie, lumina calda in dormitor si sufragerie.

| Frank51 a răspuns:

Lumină neutră, 4000k.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Calda.

Ca am sange rece devil

| mgtow a răspuns:

Lumina albastra deschis, cum e la farurile xenon, aia galbena e de moda veche

| Lioana a răspuns:

Lumina alba. Cea mai alba.

| HelpingHands a răspuns:

Lumina calda, deoarece e aproape de lumina focului, te duce cu gândul la caldura, foc.

| Strwberrs a răspuns:

Prefer lumina calda. Lumina rece iti da o stare de rece, chiar daca caloriferele si centrala sunt pornite....eu cand am fost la cineva, persoana respectiva avea paturile cu o plapuma neagra de lana si avea lumina rece...ma simteam ca intr-un film horror, asa de ciudat era!

| Celcestietot a răspuns:

Eh, nu esti tu obisnuita cu cea rece.

| shidance a răspuns:

Calda, cea rece pur si simplu te streseaza de fapt iti afecteaza vederea

| TheStrategist a răspuns:

Lumina caldă

| cristi202 a răspuns (pentru Hammurabi):

Interesant raspuns. Voiam sa iti dau un "amuzant", dar din greseala a iesit "inteligent". Bine ca nu a fost "nefolositor" laughing
Si ce faci daca nu ai berea linga tine? Stai in intuneric? happy

| cristi202 a răspuns:

Depinde. In dormitor, calda, in spatiul de lucru, rece. Cea calda ma linisteste, cea rece ma incita.

| Hammurabi a răspuns (pentru cristi202):

E puțin probabil să se întâmple asta.
Doar conduc un hotel cu restaurant, ce naiba. Măcar bere să fie la discreție... laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Hammurabi):

Aha! Cred ca pene de curent ai avut la hotel si restaurant, dar cu siguranta de bere niciuna! laughing

| MeraO a răspuns:

Imi place mai mult lumina rece, desi multa vreme am avut doar lumina calda. Lumina rece scoate mai bine in evidenta albul, curatenia, ceea ce nu se intampla cu lumina calda, parerea mea

| DonEduardo a răspuns:

La fel.

| 20EU23 a răspuns:

1. calda
2. neutra