| ufn a întrebat:

Stie cineva cum pot sa stiu daca un tub de iluminat fluorescent este cu lumina calda sau rece?

4 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Depinde... cele sub 3000k au lumina calda si cele peste 3000 au lumina rece

| relian a răspuns:

Becurile cu lumina fluorescenta sint cu lumina rece, sau asa zis lumina rece. Cele cu incandescenta sau becurile clasice alea cu filament sint cu lumina calda.Deci daca este cu lumina florescenta este rece.Dar intrebi la magazin sa fii mai lamurit.Se numesc asa pentru ca atunci cind le atingi nu prea te frig, adica poti tine mina pe ele, desi sint si alea nitel caldute.Pe cind pe alea incandescente cu wolfram cred ca stii ca nu poti tine mina pe ele fara sa patesti nimic.

| oprescudorin11 a răspuns:

Infrarosiile si ultravioletele sunt 'lumina calda'. Orice tub fluorescent contine si spectrul lor.In mai mare sau mai mica doza.