| cristina_9394 a întrebat:

Ce inseamna "gibilan"? Am auzit de multe ori acest cuvant: "sa moara gibilan al meu", "jur pe gibilan" si cand ii intreb nimeni nu stie. Ma puteti ajuta?

72 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| ELD a răspuns:

Fernando de la caransebeslaughingfoloseste aceasta expresie...de insemnat /asta nu mai stiu//asta e vorba lui probabil nu semnifica nimichappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E numele cuiva. Fernando l-a spus.[Mihai Bendeac]

| Munchkin a răspuns:

Nu-nseamnă nimic. laughing E doar un cuvânt folosit în expresii cum ai scris şi tu. laughing

| Munchkin a răspuns:

P. S.: Ce caută întrebarea asta la Casă & Grădină?

| Goofy77 a răspuns:

Gibilan este un nume pe care il foloseste Bendeac in show " in puii mei' nu este nimic deosebit

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gibilan spune Mihai Bendeac cand ii interpreteaza rolul lui Fernando de la Caransebes. Sa se stie pe sistem, sa moara Cibilanbig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt e ciupilan dar el spune cipilan...ciupilan este ceva conducator al rromilor

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este expresia lui de ferecire ca la mine in clasa toti baieti cu GIBILAN

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cuvânt folosit de Fernando de la Caransebeş

Alte răspunsuri
| IrxnIroxyI a răspuns:

Www.123urban.ro incearca sa vezi daca gasesti acolo

| IronHere a răspuns:

Cuvant de la Fernando(Mihai Bendeac) folosit la in puii mei.
Pe sistem se stielaughing Dar cred ca este de fapt un nume tiganesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu... dar am si eu o nelamurrire e gibilan sau ciupilan?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt un utilizator de pe gibilan_01yahoo.com mi-sa furat numele, gibilan_01este unic.

| # Soranna :x a răspuns:

Atunci cand domnu de la CAransebes ramane fara cuvinte.foloseste expresiile asteaa`laughing sa se dea in spectacol`... Asa fac toti acum`oh go on... K sa vedem noi ca ei sunt tarii`oh go on. FUNDA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e de la in pui mei e doar o expresie

| ashley26pink a răspuns:

E numele unul barbat care este folosit la "in puii mei". in episodul in care fernando e la pompele funebre, ai sa vezi ca mortul care este adus e Gibilan. asta e numele acelui barbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci sa moara gibilan daca nu esti bunaciune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jargon de rromi ma lollll

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta etimologia cuvantului. Inainte se spunea sa moara Gigi, de cand becali a dat spaga, baietii au fost tentati sa raspunda cu sa moara Gigi, dar un inceput cu Gi... si au finalizat cu Bilan, care si asta e un numehappy si cum rromanu are daru' zicerilor, asta e rezultatul.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai spuneti ma rromi x( spuneti rromi! numai in Romania numele tiganilor a fost modificat si acum se confunda cu romanii... x(x(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gibilan este un rrom bogat de la periferia Targu-Jiului, zona Meteor! Aceasta expresie "Sa moara Gibilan" se foloseste din 2007...Se pare ca a ajuns si in alte orase!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ie ca un nume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personaj de etnie rroma care, in general, este prostu' prostilor. De fapt este un jargon tiganesc. Folosit si de Bendeac.
De obicei exprima scarba, frustrare, iritatie.
Exemple: - Imi dai ba si mie 50 RON?
- Ba, sa moara Gibilan! Iar imi ceri bani?