| cristina_9394 a întrebat:

Ce inseamna "gibilan"? Am auzit de multe ori acest cuvant: "sa moara gibilan al meu", "jur pe gibilan" si cand ii intreb nimeni nu stie. Ma puteti ajuta?

72 răspunsuri:
| Munchkin a răspuns:

Nu-nseamnă nimic. laughing E doar un cuvânt folosit în expresii cum ai scris şi tu. laughing

| Munchkin a răspuns:

P. S.: Ce caută întrebarea asta la Casă & Grădină?

Alte răspunsuri
| IronHere a răspuns:

Cuvant de la Fernando(Mihai Bendeac) folosit la in puii mei.
Pe sistem se stielaughing Dar cred ca este de fapt un nume tiganesc.

Alte răspunsuri
| minrest a răspuns:

Cibilan este porecla lui Marin Marian, om de serviciu la ACS Daco-Getica, zisa si Juventus Colentina. In anii '80 acesta era un bataus renumit, care incasa taxa de smecher de la hoti, DAR ii ura pe tigani, si daca batea un hot roman il batea sa il supuna, insa pe hotii tigani ii batea sa le provoace daune; tiganii l-au blestemat sa moara in chinuri, si cei ce au avut legatura cu blestemul, sau erau de acord cu blestemul, spuneau din cand in cand, ca un fel de juramant, ''Sa moara Cipilan!''; evident ca cei ce foloseau expresia dadeau de inteles ca sunt amestecati cu hotii tigani renumiti, asa ca sunt smecheri si ei. Cipilan traieste si acum, are 1000 de lei pe luna, salariu de la club, nu are casa, nu are pensie, detine un calorifer electric si un telefon, doarme intr-o baraca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E numele cuiva. Fernando l-a spus.[Mihai Bendeac]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gibilan spune Mihai Bendeac cand ii interpreteaza rolul lui Fernando de la Caransebes. Sa se stie pe sistem, sa moara Cibilanbig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt e ciupilan dar el spune cipilan...ciupilan este ceva conducator al rromilor

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este expresia lui de ferecire ca la mine in clasa toti baieti cu GIBILAN

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cuvânt folosit de Fernando de la Caransebeş

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu... dar am si eu o nelamurrire e gibilan sau ciupilan?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt un utilizator de pe gibilan_01yahoo.com mi-sa furat numele, gibilan_01este unic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e de la in pui mei e doar o expresie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci sa moara gibilan daca nu esti bunaciune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jargon de rromi ma lollll

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta etimologia cuvantului. Inainte se spunea sa moara Gigi, de cand becali a dat spaga, baietii au fost tentati sa raspunda cu sa moara Gigi, dar un inceput cu Gi... si au finalizat cu Bilan, care si asta e un numehappy si cum rromanu are daru' zicerilor, asta e rezultatul.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai spuneti ma rromi x( spuneti rromi! numai in Romania numele tiganilor a fost modificat si acum se confunda cu romanii... x(x(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gibilan este un rrom bogat de la periferia Targu-Jiului, zona Meteor! Aceasta expresie "Sa moara Gibilan" se foloseste din 2007...Se pare ca a ajuns si in alte orase!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ie ca un nume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personaj de etnie rroma care, in general, este prostu' prostilor. De fapt este un jargon tiganesc. Folosit si de Bendeac.
De obicei exprima scarba, frustrare, iritatie.
Exemple: - Imi dai ba si mie 50 RON?
- Ba, sa moara Gibilan! Iar imi ceri bani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un nume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca si-a dat seama si cristina ca Gibilan este un nume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa moara gibilan daca stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gibilan tot folosea fernando de la caransebes "sa moara gibilan" gibilan era unchiul lui mortlaughing