| WeAreYoung a întrebat:

Am tot auzit de acest cuvant " watermark" si nu stiu ce inseamna. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Roxana_1758 a răspuns:

Watermark-ul din ce stiu eu este acea insigna a fiecarei pagini. Adica vezi ca fiecare pagina posteaza poze si pe ele e lipit ceva in forma de dreptunghi micut cu anumite desene si forme si pe care scrie numele paginii... Sper ca te-am lamuritbig grin
Fundita:*?

9 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Inseamna filigrana si este o lucrătură artistică de giuvaergerie, asemănătoare ca aspect cu o dantelă, realizată din fire subțiri de aur, de argint etc. sudate între ele. Mai este si o marcă transparentă imprimată în timpul procesului de fabricație în structura unei hârtii. Nu cred ca are o alta semnificatie.dar poate ma insel happy.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Konata):

Funda! ^_^

| WeAreYoung explică (pentru Konata):

Da, mai are si o alta semnificatie. Pe facebook inseamna ceva, eu acolo am auzit cuvantul.

| Konata a răspuns (pentru DenisIonut01):

big grin.

| FiddleStick a răspuns:

Watermark-ul reprezinta o modalitate de protectie a documentelor oficiale (inscrisuri, bancnite, etc.), ce face imposibila (sau cel putin dificila) duplicarea lor neautorizata sau falsificarea. Initial, procesul tehnologic se limita la aplicarea unei stampile pe hartia uda sau umeda, alterandu-i acesteia densitatea si textura, de aici si denumirea de watermark (water = apa / mark = semn), pentru ca mai apoi, dezvoltarea conditiilor de tiparire sa duca la aparitia unor semne complexe ce implica elemente 3D sau care pot fi citite doar de catre dispozitive speciale.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Watermark-ul este semnatura unui creator de continut. De exemplu pe videoclipuri, creatorul isi pune semnatura de obicei in dreapta jos, pentru a arata audientei lui ca acel videoclip este oficial. Si bineinteles watermark-urile se pot pune si pe imagini. Ele sunt folosite pentru a marca un drept de autor (de obicei).

| Chαяtreux a răspuns:

Pe facebook este acel 'logo' sa-i zic asa, numele paginii/creatorului scris pe poza.

| anonim333 a răspuns:

Watermark inseamna si inscriptionare, poate acest la acest luucru se refera.

| Andrei_Graur_1995 a răspuns:

Watermark inseamna pe facebook sa dai o nota sau sa dai un comment sau ceva de genu asta adica sa-ti lasi urma cel mai potrivit!