| cristina_9394 a întrebat:

Ce inseamna "gibilan"? Am auzit de multe ori acest cuvant: "sa moara gibilan al meu", "jur pe gibilan" si cand ii intreb nimeni nu stie. Ma puteti ajuta?

72 răspunsuri:
| ashley26pink a răspuns:

E numele unul barbat care este folosit la "in puii mei". in episodul in care fernando e la pompele funebre, ai sa vezi ca mortul care este adus e Gibilan. asta e numele acelui barbat.

| # Soranna :x a răspuns:

Atunci cand domnu de la CAransebes ramane fara cuvinte.foloseste expresiile asteaa`laughing sa se dea in spectacol`... Asa fac toti acum`oh go on... K sa vedem noi ca ei sunt tarii`oh go on. FUNDA?

| CubuleţDeCiocolată a răspuns:

Pai..."Gibilan" e un nume.pe care Fernando.il foloseste in expresii...ca de ex " Sa moara Gibilan"

| CatEyes28 a răspuns:

Gibilan este un cuvant folosit de rromi

| Moshu97 a răspuns:

Personaj de etnie rroma care in general este prostu' prostilor. De fapt este un jargon tiganesc. Folosit si de "mare actor" Bendeac.
De obicei exprima scarba, frustrare, iritatie.

| Denisa_Daiana_2000 a răspuns:

Gibilan e dela in puii mei si nu mai spuneti ca numai tigani folosesc acest termen gibilan ca si romani il folosesc sa se dea in spectacol

| monsterkill_4844 a răspuns:

Sa moara gibilan e de la fernando de la caransebes mai precis de la mihai bendeac ciupilan e un conducator al tiganilor bulibasa intre tiganii ursari si lingurari si spoitori. Pe internet nu gasisiti dar eu stiu asta foarte bine pentru ca ii cunoscwinking funda?big grin

| IONELT a răspuns:

Gibilan vine de la Whisky JB.

| cristi12340 a răspuns:

Vorba asta a ramas din jargonul celor din vechea garda de interlopi din Bucuresti si se trage de la " cibilan" o namila de om care batea tot ce misca, mai ales militienii happy acum e vai mama lui, nu are casa si sta in stadion la juventus bucureti.cautati pe google si o sa gasiti mai multe de el