| Riureanu_Alexandru_1996 a întrebat:

Cum as putea sa fixez coarnele la bicicleta daca surubul este strans la maxim si blocat?

2 răspunsuri:
| Kellerman_Eduard_1989 a răspuns:

Poti folosi o gaura suplimentara. Gaura cu bormasina pe acumulatori abia dupa ce il potrivesti cum vrei cu burghiu de 3 apoi cu un simplu surub auto forant si job done.

| cristi202 a răspuns:

Nu lua seama la improvizatii! Un surub autoforant nu iti va tine toata greutatea corpului ce se lasa pe miini cand biciclesti. Si te trezesti ca ramii cu gidonul in mina pedalind.
Scoti ghidonul de pe pipa, acel cot ce il prinde in furca, largeste gaura unde iti vine ghidonul, pune o foita de tabla in jurul ghidonului cit sa intre in acea gaura si baga totul in gaura. Foita va face ca surubul sa nu mai fie strins la maxim si coarnele sa mai aiba joc, va permite sa stringi suficient incit sa fie ghidonul fix. Eu am facut aceeasi chestie cand am patit la teava de sa de nu am mai putut stringe surubul pentru ca eera la maxim. Si m-a tinut ani de zile.