| dCris1972 a întrebat:

Cum se cubeaza un metru cub de scandura 10 bucati: 2, 5 mm grosime, lungime 5 m, latime 2 m?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Scândură se cubează înmulțim lungimea, lățimea si grosimea (in metri, nu in cm) si apoi cu numărul de bucăți.
Daca scândura nu e dimensionata la lățime, la grosimea normala de 2, 5 ai un metru cub la fiecare 40 metri pătrați. Altfel spus, la 5 metri lungime si 2, 5 cm grosime, aduni lățimile si la fiecare 8 metri de lățime adunata ai un metru cub.
Daca lățimile adunate ale scândurilor tale dau 2 m, atunci ai un sfert de metru cub.
Același rezultat il obții înmulțind cele trei cote: 5x0, 025x2=0,25 mc.

| mihai69 a răspuns:

Simplu: 10 x 0. 0025 x 5 x 2 = 0.25 mc
Dar sunt curios: unde naiba găsești scândură de 2m lățime?!?

| Cristina_Cristi_Si_1977 a răspuns:

Cate scânduri are un metru cub de 20 lățime și 2 grosime si 4 metri lungime.