| andrei28743 a întrebat:

Cum se trasează fundația unei case? Este nevoie de un topograf?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In primul rand ai nevoie de planul si detaliile de fundatii de la proiectant (rezistentist).
Iar pentru a-ti calcula dimensiunile, el are nevoie de un studiu geotehnic de la un geolog.

Topograful e optional, deoarece masuratorile se pot realiza si "manual".

De remarcat ca daca masori manual, (lucru nu tocmai usor, pentru ca trebuie sa iti stabilesti si sa tii cont de o cota de referinta pentru toate celelalte cote ale constructiei), abaterea pentru orice cota a fundatiilor si a celorlalte elemente ale constructiei e de 5cm pentru fiecare 10 metri.

PS: Inainte de trasare, terenul trebuie decopertat.

| anonimg a răspuns:

Fără avizul unui arhitect/proiectant, casa îți va fi dărâmată; sau o vei transforma în grajd sau orice altceva în afară de locuință.
Cei mai mulți meseriași nu apelează la serviciile unui topograf, ci își măsoară singuri suprafața împreună cu arhitectul.
Arhitectul îți va spune și necesarul de materiale pentru construcție.
Fundația o trasezi după planul pe care îl faci cu arhitectul: unde să îți vină fiecare cameră, ce suprafață interioară să aibă fiecare, și dacă îi vei face sau nu etaj. Dacă îi pui sau nu etaj se stabilește dimensiunea fundației. Sunt niște norme legale care trebuiesc respectate.

Bula
| Bula a răspuns:

Fundatia se poate trasa chiar si cu sfoara.
Totul depinde de marimea (inaltimea) cladirii, respectiv de calitatea solului.
Pentru o casa cu un singur nivel, pe teren stabil, chiar si un mester zidar cu experienta se descurca.
Pentru cladiri cu mai multe nivele este nevoie de studii de sol, calcule de rezistenta etc., adica un proiect complex.

regis
| regis a răspuns:

Nu este nevoie, gasesti in linkul de mai jos un tutorial. Eu am trasat singur, fara capre, doar cu tarusi si ata, iar la placa am avut diferente de ordinul milimetrilor.