| Nătărău a întrebat:

De ce continuăm să plătim cu viață, adică sănătate, pentru oxigen, lumină, apă, electricitate, ș.a.m.d. (resurse naturale)? De ce nu îi executăm pe sugătorii de sînge o dată pentru totdeauna?

41 răspunsuri:
| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Așa este cum spui. Ai 2 voturi pozitive de la mine. happy
Dar și acum tot anarhie se numește în ceea ce trăim acum. Anarhie cu acte.

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai și tu 2 voturi. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Pot sa le schimb pe bere? Ca idee, si eu sunt pentru control slabit al centrului si autonomie locala cit mai mare, dar nici chiar anarhie. Anarhia ar fi posibila intr-un stat unde toti bubuie de educati ce sunt si oamenii sunt toti bogati sau in cea mai mare parte. Si daca nu au principii sanatoase non-religioase, ii prefer pocaiti/penticostali, ceva religie unde modestia sa fie luata in serios.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oamenii oricat de educati si bogati sunt, tot prea diferiti intre ei sunt, nu au cum trai in anarhie. Mereu vor exista parere, idealuri si scopuri diferite

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Da breh, dar se pot intelege asupra unor chestii comune gen plantam tei in orasul asta, facem un parc pe terenul ala viran, avem nevoie de 6 scoli si 1 liceu la populatie de 25.000. Ceva de genul. Vezi Elvetia sau Andorra. Eventual Luxemburg.

| Nătărău explică:

Anarhia e doar un sistem de tranziție (între sisteme de guvernămînt).

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Omul nu este atat de evoluat incat sa traieasca in anarhie, nu e anarhie e democratie

| Celcestietot a răspuns:

WW3 - O poveste a civililor contra "vampirilor lumii" (SF)

| RAY a răspuns (pentru Nătărău):

De ce ai dat eronat Nătărău a evaluat răspunsul tău Nu esti obligat sa le platesti... ca fiind şi eronat.

| relian a răspuns (pentru anonimg):

Gresit,nu conducere tarii face pretul, ci tu laughing asa cum ai zis vine cineva si da cun pret, dai si tu cu nu stiu ce pret graul tau laughing asta fac oamenii, vor sa vada cat mai scump, dar apoi se planga cas scumpe toate cand e sa cumpere laughing
Dar ce ganditi voi nu prea se poate realiza.Gandeste ca un produs pana sa fie consumat de cineva trece prin cateva mani sa le zic asa.Toati acesti oameni care ajung in contact cu acel produs trebuie platiti nu?
Primul care produce, trebuie sa acopere cheltuiala ce o face si sa obitina si ceva profit, ca doara nu munceste munca in zadar laughing
Produsul ala ajunge apoi la alta persoana, la morar sa zic legat de graul tau, dupa morar la brutar si tot asa la magazin laughing
Deci de aia pretul este cum este, nu este vorba de straini sau de mai stiu eu ce conducere.Este vorba ca oamenii locuiesc in aglomeratii cat mai mari,aglomeratii care face ca pretu sa fie unde este.
Visele alea ca imi produc eu tot,alea au fost odata,cand oamenii erau liberi ca vantu laughing culegeau,vanau si mancau, dar perioada aia s-a dus.
Referitor la conducere ca asupreste poporu, mai degraba ai zice cal fura laughing dar asta e tot vina omului, a oamenilor, pe aia i-a pus acolo cineva, adica oamenii laughing nu diavolul nu altcineva

| anonimg a răspuns (pentru relian):

Produsul finit ajunge la mine încât nu pot să mă apropii de el. Trebuie făcut în așa fel încât și cel sărac să mănânce și el hrana de tot atâtea calorii de care are nevoie și cel bogat.
Eu consider că toți aceia care sunt în conducerea țării să fie printre oamenii care au salariul minim pe economie. Numai așa putem să credem că ei sunt acolo pentru binele țării. Dar ei sunt acolo pentru bani și nimic altceva. Ba poate ca să bage țara în datorii. Măcar dacă nu îmi dădeau și mie ceva din ele. Dar din pricina lăcomiei lor sufăr și eu și mai tot poporul.