| bullet513 a întrebat:

Deci am un iaz si vreau sa aflu cati litri am in el... cum pot afla? problema este ca nu e patratos! e in forma de Fasole happy si nu e intr-o adancime undeva e 60 cm undeva e 1 m si max e 1, 50 happy

5 răspunsuri:
| mami a răspuns:

din cand in cand si iazul trebuie curatzt asa ca ai ocazia acum goleste-l de apa si noteaza cifrele de pe ceasul de apa apoi deschizi doar acel robinet de la care alimentezi iazul
cand iazul este plin inchizi robinetul si citesti din nou apometrul
scazi cifrele anterioare si vezi catzi metrii cubi de apa intra in iaz
daca nu ai apa curenta atunci numara cate galetzi de apa intra in iaz dupa ce ai scos pe cea statuta

| 9gygy a răspuns:

Mai poti incerca cu o pompa submersibila. Ii faci un test sa vezi cati litri de apa scoate intr-un minut apoi o introduci in iaz si masori timpul care trece pana la golirea iazului. minutele trecute pana la golire le inmultesti cu litrii pompati in acel minut si afli exact cati litri ai.

| sherlock a răspuns:

Iei cateva galeti gradate si un butoi si e usorhappy, afla intai date exacte despre acel iaz cu ajutorul unor aparate simple de masurat (ruleta, linie gradata) si cu ajutorul geometriei in spatiu vei sti exact.
Dar pentru ce iti trebuie sa stii asta? Totusi de e asa important scoate apa cu galeata si vezi cata e, spor!

| V1ad a răspuns:

Iei o versiune de Autocad, 2 rulete,pe cineva care sa te ajute si procedezi asabig grinesenezi in aurocad forma iazului(pe zonele similare unui arc de cerc masori lungimea coadrei arcului cu o ruleta,cu cealalta ruleta de la jumatatea coardei masori printr-o perpendiculara distanta pana la tangenta arcului si le reprezinti in autocad),dupa ce ai desenat forma in autocad,unesti toate arcele si liniile prin comanda,,block'',prin comanda area autocadul iti da suprafata in plan, masori adancimea totala a iazului, si supratata in plan (in mp)o inmultesti cu jumatate din adancimea iazului(in m) si vor rezulta metri cubi.Rezultatul in mc il inmultesti cu 1000 si aflii aproximativ cati l ai acolo.E relativ usor daca stii sa sa folosesti autocadul sau daca stii sa calculezi suprafata prin integrale.happy

| bsterea a răspuns:

Hm, interesant. Este o problema simpla pentru cei care au fost la scoala la analiza matematica. Limitele si derivatele va ot ajuta simplu in aceasta problema. Analiza matematica se foloseste pentru a determina volumul sau ariile suprafetelor neregulate. Va poate ajuta un topograf sau un profesor de matematica.