| TudorFox a întrebat:

E bine sa gletuiesti un perete vopsit?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar Dorel face asa ceva. tongue
Peretele vopsit se spala, se repara si se vopseste din nou.
Daca stratul de vopsea este gros si slab, atunci se indeparteaza toate straturile anterioare de vopsea, se gletuieste (sa fie uniforma suprafata), dupa care se vopseste peste glet + amorsa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Trebuie curatat si apoi gletuit. Vopseaua este lucioasa si nu tine gletul pe ea. Nu stiu daca te referi la vopsea sau dispersit! Daca este vopsea se poate curata usor daca faci o solutie de 10% soda caustica si cu o manusa de plastic rezistenta si cu un burete dai peste vopsea apoi razuiesti cu spaclul. Uite manusi rezistente la soda caustica: http://bit.ly/2C8sIrT
Uite si preturi: http://bit.ly/2C2uif7

| Raducons a răspuns:

Nu prinde si se besica, trebuie razuit si apoi gletuit si iese treaba buna.

| anonimg a răspuns:

Vorbim de vopsea lavabila. Daca este vopsea acrilica(ex. pentru metal) atunci trebuie data jos obligatoriu pentru ca nu va sta gletul pe ea.
Cu un spaclu verifici daca vopseaua (lavabila) si gletul de sub ea sunt rezistente. Daca se curata greu, atunci sunt suficiente de facut doar mici reparatii de gletuire acolo unde este cazul. Dai cu amorsa inainte de a da glet. Finisezi gletul, apoi dai iarasi cu amorsa si apoi cu lavabila peste amorsa.
Trebuie amorsa, pentru ca nici gletul si nici lavabila nu prinde pe o suprafata prafuita.

Daca se cojeste usor gletul si vopseaua, atunci este cazul sa le dai jos pe amandoua, si la urma sa gletuiesti din nou.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, deoarece nu sta gletul pe vopsea.
Corect se procedeaza asa: se rascheteaza vopseaua si apoi se da glet.

| GeorgGeorg a răspuns:

Dupa cum au spus si ceilalti inaintea mea clar nu se poate face asa o lucrare. Se da jos vopseaua, se aplica o amorsa si apoi glet. Iti recomand Gletul meseriasului care merge si pentru umplere si pentru finisare