| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca persoanele ce stau la bloc sunt mai lenese pentru ca "la casa este de lucru"? Am auzit de mai multe ori replica asta de la persoane ce stau la bloc. Cum ca de ce sa stau la casa ca acolo ai de lucru! Preferati blocul sau casa si de ce?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Pai depinde cata casa ai laughing
Ca daca ai 2 camere, o baie si o bucatarie si nu ai gradina, animale etc e fix ca la bloc.
Daca ai casa cu 2 etaje, 2-3 bai, gradina, terasa, normal ca ai mai mult de lucru, numai sa stergi praful in casa iti ia o gramadawinking eventual ai un living la parter de 50-70mp pai numai sa aspiri si sa stergi pe jos ohohoho, nu mai zic cand e vorba de curatat geamuri activitatea mea NEPREFERATA laughing iti ia timp mult saptamanal sa intretii o casa mare.
As prefera la curte pentru ca mi-as dori o gradina cu plante si copacei si o terasa smecherawinking

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Casa oricand... si juma de metru de curte si un copac daca ai nu se compara cu blocul.

| troleibuz a răspuns:

Da. La bloc ma simt ca intr-o cutie. Prefer casa ca am spatiu mai mult

| mihai69 a răspuns:

Muncă e doar când faci ceva ce nu-ți place.
Clar la casă!

| CataCatalin994 a răspuns:

Prefer blocul pentru ca iubesc spatiile mai restranse.

| sierra1 a răspuns:

"Este adevarat ca persoanele ce stau la bloc sunt mai lenese"

ete fleoșc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Casa. Am gradina destul de mare incat sa cresc diverse legume, pomi fructiferi, economisesc mii de lei anual facand zacusca, gemuri etc. la borcane. Si nu e asa mult de munca, doar le uzi, ai grija de ele si culegi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Cureti dupa vaci si cai si cam atit. Ia tu si pune un parierist de pe FB sa stea la tara si sa tunda buruieni 10 minute si sa vezi cum fug 90% ca potirnichile! Prefer blocul pentru securitatea aditionala. Am camere de supraveghere la parter, interfon. Eu stau la patru. Daca as sta la casa as avea un motiv in plus de stres, mai ales la cum legea de la noi nu face nimic sa apere proprietatea privata...

| RKBlue a răspuns:

Cand stai la casa stai la casa.
Nu e nici o diferenta de lucru, decat daca ai animale.
Dar cei care stau la casa si nu au animale nu fac treaba in plus (decat daca au curte si tund iarba sau daca au un teren pe care il cultiva.Dar sunt multi oameni de la bloc care au terenuri, gradini, etc)
Daca stai la bloc nu inseamna ca nu faci treaba.Nu inseamna ca nu esti activ.Si nu inseamna ca e mai usor.
Sa urce cei care locuiesc la casa de 1000 de ori pe zi scarile a 2-3-4 etaje.Asta e antrenament.

| RAY a răspuns:

Intrebarea este buna, sa vedem
am gasit ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde, dacă stai la bloc și nu înveți nimic, atunci da. Dacă stai la bloc și ai bursă de performanță sau un salariu > 2800 atunci nu este adevărat.

| SporeBox a răspuns:

Pai dupa cele doua luni de carantina ar trebui sa ii intrebi cum a fost la bloc si sa vezi ce zic, nu? Faza e ca depinde si de tine. La casa e de lucru mai ales daca vrei sa traiesti bine, cand la bloc nu ai dar de asemenea ai vecini care poate gatesc cu usa deschisa, gandaci, poate nu plateste un vecin intretinerea si te lasa si pe tine fara, vorbeste vecinul tare si nu auzi la televizor etc. Mai pe scurt la bloc poti sa ai vecini care sa te enerveze cand la casa poti sa traiesti mai ok. Munca ai la casa numai daca ai gradina sau vrei o casa mai frumoasa dar eu unul stau la casa si nu as da-o pentru un apartament. Adica la bloc nici nu prea ai ce sa faci decat sa iesi cu prietenii sau stai pe balcon dar la casa poti sa mai stai in curte, in gradina etc. Oricum e alegerea fiecaruia unde sta si ce face si asta e doar parerea mea pe care mi-am spus-o cum au spus-o prietenii tai dar nu ar trebui sa iti schimbi mediul de viata doar de gura altora

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neapărat că-s leneșe doar că la bloc nu sunt multe de făcut. În afară de curățenie și gătit, lucruri care implică efort fizic. Eu stau la casă și nu m-aș muta la bloc din multe motive: sunt o persoană activă și nu aș suporta să stau închisă într-o "cutie de beton"; îmi plac spațiile largi și m-aș simți ca la pușcărie într-un apartament, câte camere ar avea el; îmi place să ascult muzică tare iar la bloc mi-ar bătea vecinii în ușă; la bloc se întâmplă să fie inundații și scurgeri; nu mi-ar plăcea să-mi dau din bani unui administrator, etcetera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si chiar crezi ca-ti va citi cineva romanul asta? E cel mai lung raspuns ever.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat,pentru ca sunt multe informați in el, aflam ca da cei care stau la casă traiesc mai.mult si sunt mai harnici si sanatosi

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ps l-am scurtat

| DaniTDCI a răspuns:

Oricand la casa, mie sincer nu mi-ar placea la bloc ca nu ai suficient spatiu, mai trebuie si sa urci si sa cobori pe scari si etc(depinde de bloc, nu toate au lift)

regis
| regis a răspuns:

Si la bloc este de lucru, dupa cum si la casa poti vi lenes.
Eu am crescut la bloc, dar cu bunici la tara. Acum nu as mai putea locui intr-un apartament.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu as spune ca sunt mai lenese, pentru ca nu poti cataloga pe cineva in functie de cat spatiu are de facut curat sau gradinarit. Unul de la bloc cel mai probabil are servici si munceste 8 ore acolo.
Cel de la curte, cel mai probabil este la tara, nu are servici, dar are de robotit toata ziua in gardina, curte si la animale.
Munca este diferita, dar asta nu inseamna ca sunt unii sau alti mai puturosi sau mai harnici, doar pentru ca unii pot avea servicii intelectuale cu putina munca fizica, iar altii muncesc doar cu mainile, toata ziua.
Personal, prefer casa. Frumusetea unei curti, gradini pline de fructe si flori, sunt un rai si o binecuvantare pe tot timpul anului, mai ales cand esti intr-un climat cald si iarna nu exista.