| UserName450 a întrebat:

un fir de 5 Volti te poate electrocuta daca amperajul e mare?

6 răspunsuri:
| Iustin678 a răspuns:

Eu zic ca nu te corenteaza, doar e 5V Dar pentru siguranta tinel de capatul izolat si daca vrei sa lucrezi cu el intrerupe-i alimentarea lucreaza cu el duoa ii dai drumul la alimentare

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, oamenii simt curentul electric doar de la 24 V in sus

Bula
| Bula a răspuns:

Nu conteaza tensiunea, ci curentul care trece prin corpul omului.
Exista medii (acide, bazice sau sarate) in care pielea devine foarte bun conducator electric.
In aceste conditii chiar si o tensiune de 5V sau chiar mai mic te poate curenta.
Curentarea nu va fi mortala, doar daca curentul care trece prin corp este mai mare de 2mA.

Se poate incerca curentarea la 4-5V daca ne atingem de limba contactele unei baterii "plate" de 4.5V sau de bateria unui telefon mobil.
Nu este periculoasa, dar pisca bine...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Curentul este periculos pentru om de la 60v +. 5v nici nu se simt decat cel mult poate slab pe limba indiferent de amperaj.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

NU. Tensiunile nepericuloase pentru corpul uman sunt cele sub 24 V.