| Fantoma_1807 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva si pe mine sa nu imi prind nasul prin centrala? Deci, presiunea la centrala este 1 iar cand dau drumul la caldura centrala nu merge decat la temperatura de 25, daca dau la 20 nu porneste. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Presiunea 1 in instalatie este arhisuficienta. Avand un termostat de ambient, este normal ca centrala sa nu porneasca decat atunci cand temperatura din camera unde acesta este amplasat este sub valoare setata. PRobabil temperatura in camera respectiva depaseste 20 de grade, caz in care nu este necesar ca centrala sa porneasca.

1 răspuns:
| carpediem a răspuns:

Probabil ai termostat de ambient si atunci nu-ti pleaca pe manual pentru ca centrala "asculta" de ambient. Daca vrei mai cald trebuie sa ridici temperatura la ambient. Presiunea de regula este de 1, 2-1, 5 Barr la rece.