| AvaMV a întrebat:

Buna! Am o problema cu centrala termica, de o perioada: desi setez temperatura de confort la 22 de grade, se intampla ca termostatul sa arate ca s-a ajuns la aceasta temperatura dar centrala inca sa bage caldura. Problema e ca ajunge si la 22.6-22.8 si inca incalzeste. Ma poate ajuta cineva cu o solutie? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Poate fi o simpla problema de comunicatie intre unitati, daca e vorba de un wireless. Cand temperatura ajunge la 22.8, pe ecran mai apare simbolul care arata ca centrala incalzeste?
Care este temperatura la care totusi decupleaza, sau nu mai decupleaza deloc, indiferent de temperatura? In varianta manuala, unitatea de langa centrala cupleaz/decuplează?
De periculos nu e periculos nimic, centrala poate funcționa chiar si continuu, fara termostat.

| Gabryel85 a răspuns (pentru regis):

E periculos cel mult pentru factura de la gaz. happy

| AvaMV explică (pentru regis):

Termostatul este cu fir. Se opreste pana la urma din bagat caldura, dar abia dupa ce temperatura creste cam cu 0.4-0.6 grade peste cea setata de mine. O am setata la 22.4 grade, dar chiar si cand in casa ajung sa fie 22.8 se aude ca tot mai porneste pentru cateva minute si iar se opreste, pana cand ajunge la 23, atunci se opreste de tot. Ma gandeam sa incerc sa schimb bateriile

| regis a răspuns (pentru AvaMV):

Suspectez ca e doar o chestiune de setare, ori a termostatului ori a centralei. La ambele exista modele la care se poate seta o anumita intarziere de reactie.

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Schimba termostatul, ca e periculos.