| Dianaadela a întrebat:

Am o centrala Ariston Cares care porneste si functioneaza cam 50 de secunde dupa care se opreste vreo 10 minute. Indiferent daca temperatura in camera e mai mica decat cea pe care am setat- o pe termostate sau e peste gradele setate pe termostate, centrala se opreste si reporneste cam cu aceeasi frecventa. Am incalzire in pardoseala si pe centrala am setat caldura la 40 de grade. Aveti idee ce poate fi?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt doua temperaturi de care centrala ta tine cont: temperatura pardoselii, controlata prin termostate si trmperatura agentului termic, setata de tine la 40 de grade si controlata de un senzor de temperatura al centralei.
Astfel, centrala porneste cand temperatura pardoselii scade sub temperatura setata in termostat si merge pana temperatura agentului termic ajunge la 40 de grade, dupa care bineînțeles va opri flacăra, (nu si pompa de recirculare). Imediat ce temperatura apei scade din nou, centrala va porni si o va readuce la 40 de grade, repetand ciclul pana cand termostatele din camere "confirma" ca pardoseala a ajuns la temperatura dorită.
Pe scurt, e absolut normal modul de funcționare al centralei tale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Chiar daca am sti nu te putem ajuta. Doar cel ce face revizia periodica a centralei are dreptul sa umble in ea. Ia legatura cu el sau reprezentanta Ariston din judetul tau.

| carevaescu a răspuns:

Sunt două condiții de pornire sau oprire, una este temperatura apei din țevile termosistemului, cealaltă este temperatura ambientală măsurată de termostat.

Atunci când temperatura ambientală Este sub condiția de oprire atunci centrala va funcționa încontinuu încercând să mențină temperatura apei din țevi cât mai aproape de ceea ce ai setat. Pentru a menține temperaturi ale apei mai scăzute nu trebuie să funcționeze aprinzătoarele în mod constant.

Așadar acel ritm de 10 secunde on 50 secunde off este dat de încercarea centralei să mențină temperatura apei din țevi.