| Wehrmacht a întrebat:

Pe unde creste cucuta si matraguna? Vreau toate "locatiile" daca se poate.

Răspuns Câştigător
| angel69lover a răspuns:

Asta nu stiu sigur! dar merita daincerci la magazinele de plante, sau la plafar big grin cam atatastiu si eu. te rog dai funda?

16 răspunsuri:
| lacrima15 a răspuns:

Aici e la matraguna

| lacrima15 a răspuns:

cucuta se recolteaza in lunile august si septembrie si este o planta ierboasa bienala care creste in toate regiunile tarii

| angel69lover a răspuns:

Cucuta creste de obicei in camp sau pe marginea apei. iar matraguna creste in zmeurisuri! cam atat stiu despre ele!
te rog funda? :*

| angel69lover a răspuns:

Ce raspuzi aici lacrima15? citeste cu atentie din nou intrebarea! asteas povesti de adormit copii ce ai bagat tu aici laughing

| Wehrmacht explică (pentru angel69lover):

Ok...tu m-ai ajutat si nu mi-ar spus povesti.Chiar nu aveam chef sa caut o fata si sa o trimit in secret la dracu'-m praznic intr-o padure indepartata sa-mi culeaga mie matraguna.
Sti cumva si in ce perioada creste? Ca m-as duce sa caut niste matraguna sau cucuta dar sa nu ma duc de nebun si sa nu gasesc nimic...
Se pot cumpara cumva?

| angel69lover a răspuns (pentru Wehrmacht):

Se poate cumpara dar sub forma de medicamenrte sau asa ceva... si numai cu reteta din cate stiu eu! cucuta cam acum la sfarsitul luni acesteia! si septembriewinking

| Wehrmacht explică (pentru angel69lover):

Nu...mia imi trebuie planta cu tot cu frunze, radacina,"fructe"...etc.Se gaseste la magazine cu plante?

| lacrima15 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Da se gaseste normalhappy cauta la plafar draga mea si vei gasi! Se poate si la farmacie!winking

| Wehrmacht explică (pentru lacrima15):

1.Nu sunt fata.
2.Nu cred ca au la farmacie plante otravitoare.Medicamentele alea sunt facute cu ajutorul lor dar nu iti da toata planta cum imi trebuie mie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa faci oarece ceaiuri? laughing)

| Wehrmacht explică (pentru anonim_4396):

.A? O fi prea dimineata pentru mine dar nu inteleg.Da...am avut niste probleme cu sobolanii daca asta vrei sa zici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu scapi de ei cu asa ceva

| Wehrmacht explică (pentru anonim_4396):

De ce nu? Nu vreau sa pun bobitele cum se pune otrava pentru soareci pe ceva si sa ma astept sa bage in ei.Iau ceva de mancare(caut pe netce mananca soarecii/sobolanii), iau putina, o otravesc si o pun pe unde umbla ei.
Din cate am citit pe net cea mai toxica parte este radacina.Am vazut la discovery unu' care a folosit o toxina sa prinda pesti(ii paraliza) o sa incerc si eu sa zdrobesc radacina si sa o scufund in niste apa.La fel si frunzele. Poate reusesc sa fac ceva.

| Bogdan_Ctin_1985 a răspuns:

Sti mi ar placea si eu am nevoie pentru proiectie astrala si mai multe dar e cam csi cum ar fi si cu heroina e, o planta mai tare ca iarba nu cred ca plafarurile au dar sunt in Romania sau cauta in tibet si ti trimite colet acolo e la ordinea zilei sa bei ceai pentru dezintoxicare ea ucide tot ce ai rau in corp alaturi de altele sunt rete multe pe baza matragunei si se fooseste la curatarea colonului, vaselor stomacului plamanilor, rinichi etc cu papadia combinata ficatul tau ca fi clar cunosc un tibetan cu acte mi-a aratat are 292 de ani au tratamente daca ai avea bani sa te duci 2 sapt la asta te vindeca, am pe cineva intr-adevar era numai faza 2 cancer plamani si a scapat cu retetele lor "ctin bogdan" e adres mea de Facebook daca vreti retele pentru curatarea oricarui "ceva" din organism si va dau reteta studiez hermetismul, ocultismul parapsihologia lumanarle le folosim inalte scopuri dar nu sa facem pentagrame si sa ucidem virgine sau gaini, la vodoo sunt inclue in retete sange de diferit animal dar e intoxicat pentru ca mle dea s anance ce le trebuielor si e gretos si scarbos incearca sa bei pentru dezintoxicare 500 ml de ulei de masline dupa 1, 2 cani numai poti vomiti tot cu 2 3 lamai pe zi sunt f grele dar tineretea, sa nu riduri din 2004 cand am fost nici o raceala nu am mai avut ce sa zic de ceva mai grav stati s ma uit la matraguna la ceva sa pregatesti un condesator ceai chinezesc, flori de liliac (cele albe
sunt cele mai bune), arnica montana, flori de salcam, frunze de plop,
matraguna. uite si asa dai ex e irelevant dar asa asa dai mereu de cate o componenta de nu o gasesti aici dar ia legatura cu oameni acum poti din toate tarile sa ti trimitaaa itr un colet si i dai bani cat cere cand primete coletul

| Hauta_Maria_1977 a răspuns (pentru lacrima15):

As dori si eu aceasta planta daca spuneti ca aveti va rog frumos daca vreti sa mi-a trimiteti si mie intr-un ghiveci si va plates nu ma intereseaza pretul am si eu probleme de sanatate cu maicamea si ea este singuru remediu de a o mai avea in viata ...va rog frumos contactati-ma urgent... 0799281658. va multumesc stiu ca acum este sezonul ei.

| gigigelea a răspuns:

Atat cucuta cat si matraguna pot fi folsite ca fiind unele dintre cele mai toxice otravuri. Nu inteleg o persoana care poate spune ca vrea sa o trateze pe maica-sa, ori vrea sa-i ramana mai repede averea!