| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu o veverita! Se poate creste in apartament?

13 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Veveritele au nevoie de spatiu de harjoneala iar un apartament, sau chiar o casa cu gradina, este putin probabil ca le poate oferi un mediu propice. Inchizand o veverita in apartament nu facem decat sa o chinuim si sunt putine sanse ca ea sa supravietuiasca. Natura a inzestrat veveritele cu gheare lungi si ascutite, acestea nu numai ca pot provoca rani serioase dar pot distruge si lucrurile din jur. Iata cateva argumente pentru a nu tine o veverita in captivitate, ramanandu-ne insa bucuria de a le privi libere, in parcuri, paduri sau uneori, gradinile noastre.

| Bianca26bb a răspuns:

Veveritele au nevoie de mult aer din padure (sau parcuri etc.). Ele nu pot trai, din pacate pentru. tine sad, in apartament.

| RamonaMn a răspuns:

Mediul de viata al veveritelor sunt in parcuri paduri etc. ea fiind salbatica sad. Nu se poate creste in apartament.

| Princessee a răspuns:

Nu se poate creste deoarece ele au nevoie de spatiu si nu o mai prinzi daca ii dai drumul prin casa!

| Zoombe3 a răspuns:

Am vazut 2 veverite de vanzare in Piata Rahova, inainte de Paste; nu stiu pretul ca nu m-a interesat. Vanzatorul le tinea in acvariu ca cel pentru hamsteri. Ar fi bine sa stai la curte, altfel cred ca o sa iti devasteze apartamentul.

| rosuv a răspuns:

Viata intr-un apartament este un chin pentru un animal salbatic care are nevoie de spatiu si de mediul lui natural.Este o nedreptate sa chinuim un animal salbatic doar pentru satisfacerea propriilor capricii.Si mie imi plac. ursii. dar nu ma gandesc sa aduc unul in apartament.

| Little Kid a răspuns:

Nu cred! ele au nevoie de mult spatiu... nu e chiar cea mai buna alegere pentru. un animal de companie:p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Las-o să trăiască în pădure, acolo unde îi este locul și bucurăte de ea în momentul când o vezi.
Este un animăluț gingaș și foarte iute.
Animalele în general trebuie lăsate să conviețuiască în habitatul lor natural.
Sfat: un cățeluș mic, haois, drăgăstos și să vină mereu după tine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-as putea ajuta cu un hirciog?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca se poate creste in apartament

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate creste in apartament dar de pui

| kitisupercool a răspuns:

Buna,stiu ca este cam tarziu sa-ti raspund la intrebare, dar da, veveritele se pot creste in apartamente.Este chiar o romanca crescatoare de 5 ''rase''de veverite care le vinde doar cand sunt pui, ca sa se imblanzeasca si sa se ataseze de tine.Le vinte cu 250-350 lei.

| fany_9551 a răspuns:

Eu cred ca nu este bine sa chinui o veverita tinumd-o departe de padute (chir si eu as vrea o veverita -dar nu vreau sa o chinui)