| CristiB93 a întrebat:

Am cumparat un boiler electric Ariston nou nout si dupa montare nu incalzeste apa, totul e in regula doar ca nu incalzeste apa. Ar putea fi defect din fabrica sau a gresit instalatorul ceva?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricum, daca acum l-ai luat, este in garantie. Suna la ei. Vezi ca ai pe garantie adresa de e-mail sau telefon.

19 răspunsuri:
| Daniel323 a răspuns:

Cam greu sa fie defect din fabrica deoarece sunt testate unul cate unul.
L-ai bagat in priza?

| sierra1 a răspuns:

"totul e in regula doar ca nu incalzeste apa"

păi ăsta e rolul boilerului. Meșterul nu l-a probat de față cu tine?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Boilerul in timp ce incalzeste apa are ledul rosu pornit, cand apa este caldă, leduil se opreste, verifica ledul este mereu aprins? Sau se mai si opreste, poate este defect termostatul, suna la servisul care este indicat in cartea tehnică a boilerului si cheamă i pe ei sa vada, fiind in garantie, reparatia este gratuită, daca vei chema pe altcineva in afara de firma care este specificată in cartea tehnica, plătesti, si daca il strica mai rau pierzi garantia.

| CristiB93 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ledul sta tot timpul aprins si nu se opreste deloc de 2 zile tot aprins sta.

| sierra1 a răspuns (pentru CristiB93):

Cristi mamă, te intrebasem ceva pentru a ințelege cum stă treaba

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiB93):

Atunci este defect boilerul, ori termostatul este defect ori rezistența. Sau ambele.

| gabicoo a răspuns:

A greșit instalatorul. Extrem de rar boilerele vin defecte din fabrică!
Să vină Dorelul care a montat boilerul și să separe ce a stricat!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Verifica daca la cablu sunt puse culorile astfel: albastru si maro oriunde si cel galben cu verde sa fie la impamantare. Impamantarea este, de obicei, un surub pe boiler. Nu stiu cum este la tine! Cauta semnul asta: http://bit.ly/2NsMsgV

| CristiB93 explică (pentru sierra1):

La bagat in priza si a plecat ca era noapte, dar o sa vina inapoi.

| CristiB93 explică (pentru Salontanul):

Adica ar putea fi incurcate cablurile?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru CristiB93):

E posibil! La locul unde se prind ele. Daca-i cu stecher turnat doar la capatul de merge in biler. Daca-i cu stecher pus de cineva trebuie uitat si in boiler, si in stecher ca cel cu verde si galben sa fie pe lamela din mijloc si celelate pe picioare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite si aici: http://bit.ly/2Nxi6dg
Cel verde cu galben este pe impamantare.

| CristiB93 explică (pentru Salontanul):

O sa verific. Deci tu spui ca nu ar putea fi ceva defect din fabricatie?

| LoremIpsum a răspuns:

E boiler de apă rece, trebuia să fi luat boiler de apă caldă.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru CristiB93):

Ma gandesc ca nu poate veni defect gata! Se poate verifica cu cablurile desfacute si un ohmetru pus pe rezistenta mica. Daca masoara ceva rezistenta este bine. Daca apare rezistenta pe orice treapta sau daca apare in scurt, e defect.

| sierra1 a răspuns (pentru CristiB93):

Atunci fii calm și mai vedem maine

| GouDidodino a răspuns:

Păi dacă nu încălzește apa, nu este totul in regula, asta e rolul lui laughing

| CristiB93 explică (pentru Salontanul):

Aveai dreptate. Cablu de curent nu era legat bine. Dorel in loc sa lege firele la termostat el a legat firele doar la becul boilerului laughing deci doar bec am avut laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru CristiB93):

Sa fii santos! Ala da "specialist"! Ma bucur ca ai gasit cu calm si atentie!