| StefanRazvan a întrebat:

De aproximativ 4 luni mi-am cumparat un boiler Ariston. Temperatura o reglezi avansand de la numarul 1 pana la numarul 4.Inainte foloseam numarul 2 pentru orice baie acum de abia mai pot folosii numarul 3 si inainte diferenta de temperatura intre acestea doua era imensa.Intrebarea mea este de ce nu mai incalzeste apa bine? Eu m-am gandit la problema calcarului depus pe termostat, cateva pareri, masuri de reglare a acestei probleme etc. Funda

Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Boilerul,pe modulul cu rezistenta are si un anod de magneziu care protejeaza partile interne (termostat,rezistenta) de calcar. DAca s-a format un bulgare de calcar pe rezistenta, aceasta nu va mai incalzi apa la la fel de repede si la temperatura setata. Termostatul in schimb e foarte aproape de rezistenta si in cazul acumularii de calcar, primeste direct caldura de la aceasta, si intrerupe alimentarea cu curent. Goleste boilerul de apa, scoate-i rezistenta si curat-o.

2 răspunsuri:
| CasaSiDesign a răspuns:

Apa de la retea vine mult mai rece si atunci timpul de crestere a temperaturii creste, si in mod implicit consumul de curent. Pe perioada rece a anului este recomandat sa lasati boilerul in priza pentru un consum energetic mai mic si o eficienta mai mare.

| krpcristi a răspuns:

Apa este mai rece