| cosminstanciu543 a întrebat:

Salut, anul trecut in oct am facut o soba de teracota iar peste o luna am chituit-o si i am dat strat gros de chit de se vedea cat degetul iar duminica am racait tot chitul pana am ajuns la pamant, e cand era mocirlita cu chit scotea caldura ff mare e acum de cand i am dat jos chitul nu mai face caldura ca inainte si mai e ceva mereu am tinut o oala de apa pe ia si duminica dimineata am varsat putina apa pe capac sa fie si din cauza asta nu era incinsa

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Asta-i intrebare de pus unui mester sobar...

| mariusteleorman a răspuns:

Rolul chitului este pentru corectare nu de a degaja caldura, diferenta de caldura de la o zi la alta poate fi din cauza materialelor combustibile, as vrea sa nu mai srieti povesti de adormit copii pe tema aceasta, semnat : un sobar, Facebook// sobetrbragadiru sau sobeBragadiru