| Marytax a întrebat:

Salut.în toamnă am cumpărat de la o firmă particulară o sobă de teracotă pe roti.de la un a început să se deformeze(sa spart gresie de pe ea, a sărit si chitul de pe rosturi si plăcile se deplasează. Credeti că as putea trage la răspundere firma cumva.mersi

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Din cate stiu 1 an au garantie.Am vazut si in Dedeman niste strambaturi de sobe din alea.Singura solutie e sa ti-o refaca cineva.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai ai garantia? daca ai garantia, poti sa te adresezi direct la firma, daca nu se rezolva pe cale amiabila, poti face sesizare la OPC.
UN AN NOU FERICIThappy
La multi anihappy

| LIN2010 a răspuns:

Cu formularul de garantie, insotit de bonul fiscal cu care s-a achitat produsul, se prezinta la firma de unde sa cumparat soba de teracota, normal ar fi sa inlocuiasca produsul. Daca nu vor atuci trebuie facuta o reclamatie la OPC -ul din zona dvs.de domiciliu.Respecte

| Popescu_Ionut_1995 a răspuns:

Daca ai garantie da o duci inapoi si ori iti da banii ori iti da alta
da nu vor mergi la protectia consumatorilor nu sa schimbi soba ci sa faci o plangere