| DariusPantea2004 a întrebat:

Am bagat azi apa in piscina și se vede verde; nu sunt alge in ea... din câte am înțeles s-a oxidat cuprul in piscina... cum pot rezolva problema? Va rog!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"s-a oxidat cuprul in piscina"

păi nu e placată cu gresie/faianță?

| DariusPantea2004 explică (pentru sierra1):

Nu

| sierra1 a răspuns (pentru DariusPantea2004):

și de unde e cuprul de care zici?

| PainTech a răspuns:

Apa stătătoare se face verde de la alge, care se dezvoltă surprinzător de rapid.

Trebuie pus clor, găsești pastile speciale la magazine.

| DariusPantea2004 explică (pentru PainTech):

Am specificat ca nu sunt alge; ele nu se formează exact cand bagi apa... am pus clor, am pus și algicid a doua zi... caut răspunsuri pentru combaterea oxidarii cuprului din piscina, nu altceva

| relian a răspuns:

Cand ai piscina ori trebuie sa te si pricepi sa o intretii, ori ai bani sa platesti pe alti so faca.Deci tu daca nu te pricepi, atunci adu pe altcineva si plateste, daca vrei piscina trebuie sa platesti.
La o piscina trebuie sa faci analize in fiecare zi sau la doua zile si sa adaugi anumite substante fctie de ph apei si ce mai spune acolo in chitul ala de analiza.Deci exista un chit f simplu, poate sa faca analiza oricine, bine oricine stie sa citeasca si sa si priceapa ce scrie acolo laughing
Aoa ta verde cred ca no mai poate rezolva nimeni.Cel mai bun este sa o dai afara si sa pui alta apa, apoi sa o mentii in limitele cerute la care se mentine o piscina.Nu stiu acolo in RO de unde poti cumpara acel chit, dar intreaba la dedeman aia ar trebuie sa aiba si asa ceva.Asa iti pot trimite eu de aici dar nu stiu cum laughing
Spui ca nu-s alge in acea apa? Da ce tu crezi ca acele alge care face apa verde se vad, sau te pomeni ca algele alea is niste buruieni ca in lacuri laughing nu frate sunt alge ce nu le vezi cu ochiul liber, deci tu aia ai acolo alge laughing
Stii mai bine spargi piscina ca nu-i de tine iti faci gradina si bagi un gratar e mai simplu si mai bun. Piscina daca ai este consumatoare de malai., trebuie sa bagi bani in ea iarna vara laughing tot timpul apa verificata si tratata, peretii piscinei curatati etc.
Baga pe Youtube si vezi cum se intretine o piscina.Eu urasc sa am grija de o piscina laughing prefer sa merg la o piscina publica sau la un loc decat sa am eu acasa asa ceva.Deci banui ca daca ai ajuns sa scrii pe TPU nu esti unu din ala avut laughing ca de aveai bani nu mai intrebai pe aici laughing

| DariusPantea2004 explică (pentru relian):

1. Nu sunt alge
2. Dacă nu stii te rog sa nu vorbești, am cerut o părere, nu altceva
3. Cuprul a fost exidat în piscina
4. Am chit de întreținere piscina și stiu sa il folosesc
5. Apa si-a revenit după ce am folosit chitul
6. Pisicna a costat 5000 de lei, are un diamante de 6.1 m, în România cine își permite asa ceva crede-ma are bani
7. E mult mai scump sa ai o piscina acasa si sa o întreții decât sa mergi la o piscina publica cum faci; deci nu stiu ce vorbești pe aici. Data viitoare folosește capul si scrie un răspuns la întrebările adresate aici... sau mai bine lasa-te

Peace

| relian a răspuns (pentru DariusPantea2004):

Omule tu ai habar ce vorbesti? Stii tu unde sunt eu,ai habar ce stiu eu de piscine sau nu? Asa ca idee afla ca eu locuiesc in state si aici piscina e cum e painea pentru voi acolo in RO laughing vai de mama ta,spui ca ai bani dar stai pe TPU, ba ma lesi.
Cine isi permite sa ce, sa sapi o groapa sa o betonezi trebuie sa ai milioane, iauzi nu stiam.
Aici astia iti fac piscina intr-o zi ba nea caisa laughing
Data aviatoare cand nu stii cu cine stai de vorba e mai bine sa te abitii laughing is satul de intretinut piscine si rahaturi de astea.
Asa ca idee in state sau mai exact unde locuiesc eu orice complex de case, aptm au cel putin cate o piscina, iar 1 din 3-4 case este cu piscina, asa ca a cuteste-ma tu cu piscina ta cu tot.
Spui ca alea nu erau alge dar ce erau, acuarele laughing si ai pus chimicale si gata si-a revenit, pai si-a revenit ca nu era asa de grav si a eliminat acele alge nu cupru ce spui tu.Ca idee cupru ajuta nicidecum ce povesti bagi tu pe aici.
Milioanaru lu peste prajit laughing

| DariusPantea2004 explică (pentru relian):

Vai de steaua ta! Intereseaza-te de oxidarea cuprului in piscina si mai vorbim dupa; nu pot sa înțeleg cum toti prostii se pun sa vorbească. probabil esti un puștan de 10 ani care pe internet numai comentează, dar în viata reala fuge cand e vorba de ceva; eu am dat-o cu pace, ti-am explicat ce era de explicat... daca nu stii sa faci diferenta dintre alge si oxid taci din gura; taci și freaca-ti menta încontinuare