| MihaelaDart a întrebat:

Salut TPU! Pomii fructiferi cumparati de la Bricostore, Leroy Merlin, Praktiker sau alt hipermarket de bricolaj de acest gen sunt de incredere? In sensul daca cumperi un prun sa nu rodeasca un cais, sa nu am placeri de acest fel. Cine a cumparat, as dori recomandari. Daca sunt de calitate si respecta cerintele de pe ambalaj. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La noi in oraș, cam in fiecare an, e Festivalul Grădinilor. Vin producători de pretutindeni, cu diverse flori, bulbi, pomi fructiferi, pomi exotici etc. Sunt de calitate.
Caută să îți iei dintr-un astfel de loc. Unii recomandă pepiniera de langa Lugoj.
Citeste intreg materialul, fiindcă primesti si sfaturi.
http://www.radiotimisoara.ro/......ti-puieti/

Altii au o părere foarte bună de pepiniera Ciumbrud...
Nu cumpăra de la Dedeman si Leroy Merlin...

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu cred ca e problema la felul de pomi, ci la calitatea soiului ar putea fi. Însă, dacă e vorba de Dedeman, eu as avea încredere, tot ce am luat e la ei a fost de încredere, și de mulți ani am luat multe.

| MihaelaDart explică (pentru floresdemayo):

Multumesc! As fi preferat ceva local, intr-adevar au preturi la pepiniera recomandata foarte mici, desi cu transport ajung la acelasi pret pe care il gasesc intr-un hipermarket.
Cand spui de Dedeman sau Leroy Merlin ai avut experiente urate cu ei?

| relian a răspuns:

Nu poate sa spun ca vinde prun si sa fie cais laughing pomii difera inre ei si sunt destui oameni care ii recunosc, deci nu face nimeni asa ceva.Ce poti lua teapa, este soiul ce spu ei ca ar fi, ala n-ai cum verifica decat dupa ce o sa faca fructe.Asta se poate intampla,dar de regula magazinele astea aduc marfa de la pepiniere nu se duc pe camp sa adune puieti.

Spui ai prefera ceva local,local ce anume? Spune ce pomi vrei sa cumperi si eu iti pot recomanda ce soi sa cauti.
Apoi niciodata sa nu te duci la magazin la om,la pepiniera si sa le spui ce anume doresti.
Nu faci asa,te duci si intrebi ce soiuri aveti? Aia or sa te intrebe ce soiuri ai vrea,Dar tu nu le spui,continui sa-i intrebi ce soiuri au ei la vanzare,asa o sa stii ce au.
Pot fi magazine,nu stiu care,dar sunt unele care vand fara eticheta,desi is altoiti vanzatoru le poate scoate eticheta si cand vine clientu,spune ai prun Centenar? Ala prost sa fie sa zica ca n-are,deci spune da am laughing siti vinde cine stie ce alt soi,cea fost ala.
Vine alt client,intreaba ai prun Stanley? la fel el zice da asta e exact din ala am laughing
De aia te duci si intrebi ce soi are,nu te lasi pacalit,el o sa zica pana la urma ce are,apoi tu stii daca au ce te intereseaza sau nu au.
Deci spune ce pomi vrei,iar eu iti recomand soiuri fctie si de ce vrei tu sa faci cu acele fructe.

Daca sunt de calitate spui tu,pai aia vezi tu la fata locului,tu inspectezi acel pom sa fie intreg,sa nu fie rupt,sa nu fie deja uscat,sa fie viguros,sa nu aibe pe el mucegai sau mai stiu eu ce.

Daca respecta cerintele de pe ambalaj? Pe ambalaj nu scrie ce sa respecte, scrie eventual cum sa il plantezi, ce fructe face, ce soi este.Uni pomi nici nu au ambalaj, depinde de unde sunt luati, dar obligatoriu ar trebuie sa aiba min o eticheta micuta unde este trecuta pepiniera unde au fost produsi si soiul.

| MihaelaDart explică (pentru relian):

Este prima oara cand imi voi planta pomi fructiferi, sunt o incepatoare si din anumite grupuri pe aceasta tema, am vazut si oameni nemultumiti de la cei care cumparasera fie online, nu musai din aceste hipermarketuri de bricolaj si mentionau ca in descrierea pe internet era mar si le fusese livrat cu totul altceva, la asta m-am referit si nu la soiuri.
Eu caut prun D'Agen sau Record sau Grasa romaneasca in ghiveci pentru a le putea transporta apoi usor cu masina din Romania-Grecia.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru MihaelaDart):

Crede-mă, e de preferat să plătesti in plus pentru transport, decât să cumperi din hipermarketuri, "lemne pentru foc", ori pomi care nu vor da vreodată rod.
Caută un producător de incredere, cu renume, care vinde ceva de calitate, nu cumpăra de la oricine.

| NunuNini a răspuns:

Doar daca nu sunt incurcate etichetele, iar tu esti ca mine si nu stii sa diferentiezi pomii dupa aspect. happy

| MihaelaDart explică (pentru NunuNini):

Nu am avut niciodata gradina proprie sa pun, asa ca acum s-a ivit sa intram in posesia casei batranesti a bunicilor sotului meu si sa avem si o curte in spatele casei taman buna pentru pomi fructiferi. Acum sunt in cautare si chiar ca nu doresc sa iau teapa, din recomandari sigure vreau sa iau, nu orbeste. big grin

| relian a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu cred ca o sa gasesti ce arati tu, asta pentru ca soiurile alea nu-s cine stie ce, iar la ghivece nici atat.Dar poti cauta si de gasesti le pui tu in ceva vase, galeata mai micuta si le duci unde poti.
Dar ce in Grecia nu sunt pomi fructiferi? Mergi acolo ia, pune si aia e, nu vad de ce trebuie sa vii in RO sa duci niste pomi altundeva.Soiurile bune sunt alea care se planteaza peste tot in lume, restul sunt trecute la alte alea.

| MihaelaDart explică (pentru relian):

Sunt si in Grecia dar doream soi autentic romanesc de prun ceea ce in Grecia nu il au. In Romania nu vin special pentru pomii fructiferiwinking.

| relian a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ce ai aratat tu nu-i soi romanesc, cel putin ala D'Agen.Ca idee nu te astepta la ce ai vazut tu in RO sa se faca exact la fel si in Grecia,nu se copara,terenurile in RO is mult superioare celor din Grecia,deci daca crezi ca gata iei ceva si o sa se faca exact ca ala din Ro nici pomeneala.

Unde pui clima este diferita,orice schimbare,pamant,clima,aduce moddificari acelui pom.
Bine nu stiu daca merg sau cum merg prunii in Grecia,nici nu am cautat sa vad,aer fi bine tu sa cauti acolo la ei sa intrebi ce pomi fructiferi merg la clima aia.
Citrice merg,aia stiu,rodii merg,struguri merg,de cirese,prune,mere,pere aia nu stiu,depinde si in ce zona stai pe acolo.
Referitor la prun,eu daca as pune as alege Stanley,mie soiul asta imi place,dar fiecare cu gusturile lui.
Soiul asta poate fi consumat si ca fructe proaspete,faci si tuica,faci gemuri compoturi,faci de toate,spun din experienta nu din auzite sau citit pe net.
De unde esti din RO? De exemplu la mine acasa,ma refer acasa in RO, pentru ca nici eu nu locuiesc acolo, dar am casa acolo, deci a mine creste orice pom ce se cultiva in RO si orice vita de vie, am vazut, mancat toate soiurile de pomi fructiferi si vita de vie.

| MihaelaDart explică (pentru relian):

Am enumerat 3 soiuri recomandate de pe un grup de Facebook.
Cu multi ani in zona mea unde locuiesc erau livezi de toate fructele inclusiv si prunii, desi grecii s-au dat pe livezile de maslini pentru ca sunt mult mai mult in castig, asa au ei conceptia, fie. Solul este rosu, este considerat cel bun pentru agricultura. Sunt in peninsula Halkidiki la inceputul celui de-al doilea brat, Sithonia. Din Romania sunt din Constanta.
In zona noastra din putinele livezi ce au mai ramas e picioare, au prunii japonezi, cei cu fructul mare si rotund avand culori de la negru visiniu la rosu inchis, eh de gustul lor nu-mi place deloc, este departe de gustul prunului nostru din tara.

| relian a răspuns (pentru MihaelaDart):

E bun,daca merg prunii acolo,atunci cauta pe acolo,puieti,acolo ai putea gasi si in ghivece,daca nu ia din RO.
Grupul de pe Facebook cea recomandat is oameni normali, nu-s specialisti, sau spun si aia ce au ei acasa, ce au mai mancat.
De prun japonez nu am auzit, dar tot ce se poate, zic nu am auzit in RO.Am carti de specialitate de nivek superior,bine sunt carti pentru RO.
Mama in RO are un vecin a pus soiurile astea ce spui tu si inca alte cateva,a spus la fel ca a citit pe internet,ca lumea a spus a dres.
Ok si acum sta si se uita la pomii lui mama Stanley cata productie face,cat de frumoase is fructele si se minuneazaz singur,ba uneori mai spune,da prost am mai fost.
Daca vrei sa pui si vita de vie,pune Muscat de Hamburg,Afuz Alli,poti lua din RO,cred ca inca mai sunt la vanzare.
Multi folosesc acum hibrizi,sa nu mai stropeasca,sa cheltuie putin cu intretinerea,dar gustul lasa de dorit,aia ce vezi pe la supermarketuri aia sunt,dar nu se compara cu soiurile nobile de struguri de masa sau de vin.
Poti lua si cires,gutui,asa cate un pom. Dintre pomi prunul, ciresul, caisul, gutuiul sunt pomii la care muncesti cel mai putin, nu faci mare lucru, doara stropesti de 2-3 ori pentru insecte si aia e tot,poate la gutui sa mai apara o bacterie,dar daca nu-s livezi prin zona,nu-i focar de infectare.
Dar la pomii astia nu trebuie sa faci taieri,poate asa foarte putin la prun si cais,la cires,visin,gutui nimic, nici o taiere, doara stropiti pentru insecte.
Mar, par, la astea e de munca, munca stropit la 2 saptamani si tot timpul anului, nu merita, dar asa pentru tine poti pune un mar, un par.

| MihaelaDart explică (pentru relian):

Daca tot este laudat acest Stanley, atunci ma voi orienta la el, cu toate vezi aici in Grecia acest pom la varsta de 1 an este la pretul de 9-12 euro depinde de site/pepiniera si la cei pe rod pornesc de la 30 euro-200 euro, pe cand in Romania unul in varsta de 1 an este intre 7-25 lei. Daca gasesc in Romania in ghiveci sa fie usor pentru transportat, pentru ca plecand din Constanta, noi ne mai ducem prin tara cu treaba pentru alte 2-3 zile.
Butasii de vita de vie din Romania ii cumpar, m-am axat pe Sultanina alba si neagra, sunt cei fara samburi, pe care ii pot folosi la dulceata, shake-uri, compoturi. Cat si cei de trandafiri cataratori de dulceata tot din Romania ii iau.
Nu ma pot inhama cu prea multi pomi fructiferi dupa mine, era doar prunul, in rest le voi cumpara de la pepiniera din sat din Grecia. As vrea sa imi pun prun, visin, cires, mar, gutui, nectarin, portocal si un lamai, deja pe teren am un rodiu batran care an de an are rod. Acum as vrea multe, desi ochiometru ar intra, dar cand voi masura in mod egal sa vedem cu ce pomi fructiferi voi ramane big grin. Ii voi pune pe toti liniar pe langa gard.
Ca si pomi fructiferi in vecinatatea noastra nu am vazut, vecina de langa noi (lipita de casa noastra) are un maslin, cea de pe drum are citrice si alt vecin de langa noi nu are nimic cultivat pe teren oricum casa lui darapanata e la vanzare.