| blondu_4082 a întrebat:

Salut tuturor.
Vin cu întrebare înainte de a da comanda pentru ciment.
Îmi puteți recomanda cum este mai bine?
Am de făcut un card model(U).
Latura stanga de 36m liniari.
Latura dreapta de 36m liniari.
Și deschiderea la strada de 11m liniari.
În total de 83m liniari din care adâncime de 50cm cu 23cm latime cati metri cubi de ciment aș avea nevoie sa dau comanda pentru cifa?
Mulțumesc și aștept răspunsul vostru.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

9.5-10 mc.
Insa daca nu ai sapat inca, ti-as recomanda sa nu mergi la 50 cm pe toata lungimea, este suficient sa faci doar stalpii la adancime mare.
Nu neglija armatura, la fiecare stalp introdu patru fire de fier beton, legate cu etrieri, pe care sa le legi ulterior cu centura.

| cristi202 a răspuns:

83x0,5x0,23
Adica 9,545 mc de beton.
Cu 10 mc iti mai faci si o placuta comemorativa, cu numele si anul realizarii ☺☺☺