Întrebare recomandată | AlexandraPoe a întrebat:

ALERGI PENTRU VIATA?

"Miscare oriunde, oricand, oricum!"
Liga Studentilor Electronisti in colaborare cu Asociatia Romana de Terapii in Autism si ADHD organizeaza
cross-ul caritabil „ALEARGA PENTRU VIATA", un eveniment ajuns la cea de-a 5-a editie, ce va avea loc in data de 14
decembrie 2013, la Sala de Atletism a Complexului National Sportiv „Lia Manoliu", intre orele 08.00-18.00. La
eveniment sunt asteptati toti cei care doresc sa imbine pasiunea pentru sport si alergare cu bucuria de a face o fapta
buna pentru o cauza umanitara.
Anul acesta, obiectivul evenimentului este strangerea de fonduri pentru Sara, o fetita care sufera de autism,
Sindromul Down si ADHD, si pentru ca ea sa fie inclusa intr-unul din centrele de recuperare terapeutica ale asociatiei
in care sa urmeze un program complex de terapii combinate.
Sara este copil cu o poveste de viața tragica pentru care asociatia face tot posibilul, de luni de zile, sa o
includa intr-un program de terapii in autism si ADHD. Terapiile Sarei sunt foarte costisitoare, acestea ajungand la 6100
de lei pe luna, o suma pe care parintii ei nu si-o pot permite. Sara trebuie inclusa si in regimul special After School
pentru ca are si probleme de nutritie, iar mamei sale ii este aproape imposibil sa faca fata acestor chestuieli. Avand in
vedere situatia delicata a familiei, fetita nu a putut primi un tratament propice care sa ii permita sa se dezvolte
normal pana la varsta de 6 ani.
Campioana olimpica la atletism, Gabriela Szabo, si Ministrul Tineretului si Sportului, Nicolae Banicioiu, se
numara printre cei care vor fi prezenti pe 14 decembrie la „Alearga pentru Viata" pentru a o sustine pe Sara in lupta
ei pentru o viața normala.
Accesul la eveniment se va face prin achizitionarea unei bratari, in baza careia fiecare participant va primi
un tricou si un numar de concurs. Cross-ul este organizat pe categorii de varsta, participantii putand petrece o zi de
sambata sanatoasa, educativa si caritabila alaturi de prieteni si de intreaga familie.
La finalul concursului, toti alergatorii vor primi diplome de participare si vor avea sansa sa fie premiati cu
medalii, cupe, dar si numeroase premii surpriza oferite de partenerii evenimentului, acestea constand in abonamente
la fitness, jocuri video, bilete la film, gadgeturi, echipament sportiv si multe altele.
Inscrierile se pot face pe pagina oficiala a evenimentului Alearga pentru Viața.
Site-urile organizatorilor va stau la dispozitie cu mai multe informatii despre eveniment si despre povestea
Sarei: www.aleargapentruviata.ro, www. autism- artaadhd.org, www.lse.org.ro.
Liga Studentilor Electroniști (LSE) este membra a Uniunii Nationale a Studentilor din Romania (UNSR), o
federatie ale carei scopuri includ dezvoltarea, afirmarea profesionala, evolutia cunoasterii si cercetarii, in conditiile
respectarii statului de drept si ale drepturilor omului. Departamentul sportiv al Ligii Studentilor Electronisti se ocupa
de toate activitatile extrascolare cu tenta sportiva din cadrul Facultatii de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia
Informatiei din cadrul Universitatii Politehnica Bucuresti.
Asociaţia Romana de Terapii în Autism si ADHD a luat nastere in februarie 2012, din dorinţa de a aduce forte
proaspete in lupta cu dusmanii nevazuti din mintea copiilor afectati de tulburari psihologice de dezvoltare ale
copilariei. Astfel, au fost deschise doua centre de recuperare terapeutica in Bucuresti. Aici sunt tratati lunar
aproximativ 50 de copii diagnosticati cu: Autism, Sindrom RETT, Asperger, Tulburare Dezintegrativa a Copilariei, ADHD
si alte tulburari din spectrul autismului.
Persoanele de contact pentru acest eveniment sunt:
IONASCU Irina
Coodonator Departamentul Sportiv
Liga Studentilor Electronisti
irina.ionascu@lse.org.ro
+4 0754 952 302, +4 0729 380 719
PANAIT Sebastian
Vicepresedinte
Asociatia Romana de Terapii in Autism si ADHD
sebastian. panait@autism-artaadhd.org
+4 0734 443 856

9 răspunsuri:
| takamura a răspuns:

Salut. Vreau sa particip. Scrie-mi te rog aici cat costa kitul de concurs si la ce ora incepe concursul pentru 8 ani, fete. deoarece linkul pe care il vad aici nu merge. Sau poate nu-mi merge mie. Mersi!

| AlexandraPoe explică:

Site-ul functioneaza, singura problema este ca atunci cand se incearca accesarea lui direct de aici, e adaugata si virgula:) Site-ul este : www.aleargapentruviata.ro Duminica o sa apara pe site regulamentul concursului.Acesta va fi pe categorii de varsta. O sa revin cu informatiile duminica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte frumos evenimentul! Voi participa! Sa inteleg ca trebuie sa asteptam pana duminica, cand vei afisa mai multe detalii pe site?

O zi placuta!

| DJean_DJean_1987 a răspuns:

| AlexandraPoe explică:

Duminica vom afisa pe site categoriile de varsta, km care trebuie parcursi si la ce ora va incepe maratonul.Bratarile se pot cumpara chiar si in ziua maratonului de la cei care se ocupa de eveniment si care vor fi acolo la complexul Lia Manoliu. La eveniment ni s-a alaturat si atleta olimpica Gabriela Szabo si Ministrul Tineretului si Sportului, Nicolae Banicioiu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poti trece si contul unde se fac donatii

| printesa00 a răspuns:

Eu nu voi participa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte frumos evenimentul!

| Mădălllinna a răspuns:

Foarte dragut! happy