| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot dona sånge datim niste adrese de spitale va multumesc

72 răspunsuri:
| MâţulMov a răspuns:

Pai poti sa donezi sange la centrele de transfuzie, sau pe la unele spitale big grin Si eu as vrea sa donez sange dar totusi...nu acum! Nu sunt inca pregatit, n-am aflat destule raspunsuri...

| BRG a răspuns:

Dumnezeu este împotriva donării s-au acceptării transfuziei sanguine, sîngele est viață., și noi nu avem dreptul să ne jucăm cu viața noastră s-au al altora.

| iustin1992 a răspuns (pentru BRG):

E interzis sa ajuti pe cineva bai asta?

poti salva viata cuieva dsunt multe pacate care le facem zi de zi mai bine facem un pacat de asta dar stiu macar ca cineva traieste cu ajutorul sangelui meu

| BRG a răspuns:

Nu î-ți este frică de ac? Dar de Dumnezeu? Pentre-u că el interzice clar în Biblie să donăm s-au să luăm sînge

| AtashiNoBakaDesu a răspuns (pentru BRG):

Ai citit macar biblia? Arata-mi si mie exact unde interzice sa donezi sange? ca pe cand s-a scris biblia, nici nu exista donare de sange.
Informeaza-te bine inainte de a zice ceva, altfel de faci de ras.
Si cu ce e gresit sa ajuti alti oameni? Sau ce? dumnezeu vrea ca multi sa moara, si nimanui sa nu ii pese?

| SelenaDesire a răspuns:

Nu mai vorbiti sa va aflati in treaba. O parte din voi.

Am donat sange (400ml) prin martie a. c. pentru cineva, la Institutul Clinic Fundeni. Daca-mi aduc bine aminte, iti dadea un bon de 300-350. 000 ROL pe care il puteai folosi numai in anumite centre (pe Dr. Felix era unul), reducere 50% la abonamentul RATB, o scutire de serviciu pentru o zi. Mi-au interzis sa mai donez sange timp de 8-12 luni.

Dupa cum e de asteptat, iti iau o mostra de sange din cel donat si il testeaza (sa afle grupa sanguina, boli etc). Ii suni dupa o saptamana la un nr. de fix si ii rogi sa-ti spuna grupa. Cel putin asa era acolo.

Daca te duci, du-te pentru o cauza nobila, chiar daca unii medici sunt jigodii (mi-a fost de ajuns sa vad asta atunci cand am fost, ca nu prea calc prin spitale).

| primaru a răspuns:

La orce spital din tara

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru a dona sange, trebuie sa mergi la un centru de transfuzie sanguina. Adresele centrelor le gasesti aici: http://www.doneazasange.ro/centre_transfuzie.html

| daddu a răspuns:

Sunt "indignat"...Raspunsul lui tudor3d a primit statul de inteligent? o porcarie, poate acest om vrea sa faca un bine cuiva iar tu il iei cu misto-uri

| Nik a răspuns:

Pentru a dona sange, trebuie sa mergi la un centru de transfuzie sanguina. Adresele centrelor le gasesti aici: http://www.doneazasange.ro/centre_transfuzie.html
La Centrul De Transfuzii, langa Medicina Legala pe Str. Sitei (in brasov)
Am donat sange (400ml) prin martie a. c. pentru cineva, la Institutul Clinic Fundeni. Daca-mi aduc bine aminte, iti dadea un bon de 300-350. 000 ROL pe care il puteai folosi numai in anumite centre (pe Dr. Felix era unul), reducere 50% la abonamentul RATB, o scutire de serviciu pentru o zi. Mi-au interzis sa mai donez sange timp de 8-12 luni.

Dupa cum e de asteptat, iti iau o mostra de sange din cel donat si il testeaza (sa afle grupa sanguina, boli etc). Ii suni dupa o saptamana la un nr. de fix si ii rogi sa-ti spuna grupa. Cel putin asa era acolo.

Daca te duci, du-te pentru o cauza nobila, chiar daca unii medici sunt jigodii (mi-a fost de ajuns sa vad asta atunci cand am fost, ca nu prea calc prin spitale).

| →s ♥ ą← a răspuns:

Frumos din partea ta!

| simooo a răspuns:

Pentru a dona sange, trebuie sa mergi la un centru de transfuzie sanguina. Uite aici : http://www.doneazasange.ro/centre_transfuzie.html

| tina20 a răspuns:

Cred ca la orice spital au nevoie de sange. frumos gest daca il faci din suflet ca sa ajuti pe cineva care are intr-adevar nevoie. multa bafta

| misskitty a răspuns:

Eu cred ca merge la orice spital.atentie doar la ace sa fie sigilate

| kamikaze a răspuns:

Donezi singe pentru bani sau vrei sa faci o fapta buna?
deja tiau raspuns ei dar sa stii ca e frumos din partea ta.

| Simona a răspuns:

Pai daca ai vrea cu adevarat sa faci acest lucru cred ca ar trebui sa mergi la un spital din apropiere nu sa ne intrebi pe noi care nu stim de unde esti

| AngellSthefan a răspuns:

In bucuresti... Aproape la orice spital

| cristiano_6675 a răspuns:

Chea si la spitalul central din oras

| MoneyMoney a răspuns:

Sânge NU se donează la spital ci la centrele de transfuzie sanguină, la spital DOAR cazurile de forţă majoră!

| AIRIUS a răspuns:

Sange poti dona la centru de transfuzie care exista in orice oras, in cadrul policlinicii.
mai multe nu stiu sa ti spun k eu nu am donat!

| HaruhiFujioka a răspuns:

Dacă ești din Brașov îți sugerez să mergi la centrul de transfuzii de pe strada Victor Babeș nr. 21

| napoleon16 a răspuns:

La spitalul Fundeni sau la Marius Nasta...

| Purification a răspuns:

Nu inteleg de ce vrei sa donezi sangestraight face Ai multe gesturi nobile dar esti prea bun la suflet.Eu nu as putea fi asa ca tine nici macar o zi laughing

| FeRnAnDo2 a răspuns:

Dc ma esti emo rolling on the floor

| ayurelayurel a răspuns:

SelenaDesire ai drepate tongue. Si pe langa Spitalul Regina Maria este un centru big grin. (Bucuresti ).

| xCosmax a răspuns:

Tudor3d bagami-asi pwa in mata si-n tactu de bou drequ asta e o cauza nobila aurolacule

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spitalul fundeni, centru de transfuzare de langa pasajul victoria

| William a răspuns:

Poti dona sange la clinica lui dracula laughing

| SimonaCristina a răspuns:

La orice centru de transfuzie din orasul tau sau din municipiu.

| Empathizer a răspuns:

La Spitalul Militar Central Dr. Carol Davila din Bucuresti, de pe Calea Plevnei, exista Centrul de transfuzii al armatei. Pe str. Dr. Constantin Caracas nr. 2-8 (colt cu str. Dr. Felix) exista Centrul National de Hematologie Transfuzionala.

| DyNo a răspuns:

La orice spital din orasul tau.