Locul fiecărui copil este în familie!

În România, sunt mii de copii invizibili. Ei sunt copii care nu pot merge la doctor şi la scoală, sunt copii care sunt abuzaţi sau care nu au acte de identitate, sunt copii care au la rândul lor copii. Sunt copii care pot fi părăsiţi de părinţii lor. Locul copiilor este în familie, dar 1 din 10 copii este în pericolul de a fi părăsit. Este o cifră dureroasă şi care reflectă doar o parte din realităţile din România.

Conform datelor din teren, serviciile de prevenire sunt de cel puţin 10 ori mai ieftine decât cele de protecţie. Cu aceeaşi sumă de bani putem salva 200 de copii sau putem plăti doar îngrijirea unuia singur.

UNICEF a început anul trecut Proiectul Prima prioritate: niciun copil invizibil în parteneriat cu Direcţiile Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului şi Instituţiile Prefectului din judeţele Bacău, Botoşani, Buzău, Iaşi, Neamţ, Suceava, Vaslui şi Vrancea şi cu sprijinul Direcţiei Protecţiei Copilului din cadrul Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale. În cele 64 de comunităţi selectate au fost identificaţi 12.000 de copii invizibili, iar în acest moment lucrăm pentru rezolvarea problemelor lor.

UNICEF cu sprijinul Realitatea TV organizează în perioada 23 iunie – 23 iulie 2012 campania de strângere de fonduri Niciun Copil Invizibil.

Persoanele care doresc să sprijine copiii invizibili pot:

Trimite un SMS la 8848 în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr valabil în reţelele Cosmote, Orange şi Vodafone;

Pot suna la 0900 900 230, apel în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr gratuit pus la dispoziţie de Romtelecom;

Pot dona online pe unicef.ro

Pot face donaţii în contul UNICEF la orice sucursală BRD-Groupe Société Générale (menţionând cod 09).

Pentru mai multe detalii despre Campania Niciun Copil Invizibil vizitaţi unicef.ro şi paginile de Facebook SusţineUNICEF şi UNICEF Romania.

165 răspunsuri:
| RadioactiveUranium a răspuns:

Trist

| Isabella95 a răspuns:

Asa este, dar e multe ori acel copil nu are familie.

Răspuns utilizator avertizat
| GGUESS a răspuns:

Trist sad

| Fayree a răspuns:

~Trist dar adevarat! sad.

| CamiiBăă a răspuns:

Adevarat! E bine ca fiecare copil sa fie fericit. Fericirea se gaseste numai IN FAMILIE!

Răspuns utilizator avertizat
| puscahoreangaion a răspuns:

Locul unui copil este langa mama lui!

| Kryss13 a răspuns:

E foarte trist ca se intampla asta dar din fericire exista aceste proiecte care se lupta din rasputeri pentru copii care nu au o familie. Unul dintre ele este si unicef care ajuta sufletele neajutorate si nevinovate pentru acesta situatie.Eu sustin acest proiect si ii doresc succes in continuare! Felicitari unicef!

Răspuns utilizator avertizat
| Alphabeat a răspuns:

Trist, n-am ce spune!

| SelenaMe a răspuns:

Da. Locul fiecarui copil este in familie pentru ca acolo se simte cel mai bine, mai ales daca apare parinti cu capu pe umeri si se si formeaza

| printesa00 a răspuns:

Foarte adevarat! TPU l-as invita pe un copil care n-are familie sa vina la mine!

| Firdinica a răspuns:

Mie mi-e asa de mila de ei. Noi stam bine merci acasa, iar ei sufera crying

| Letty03 a răspuns:

Trist. Daca as ave toii bani din lume, 2 treimi le-as dona copiilor pe cale de abandon si cu boli iar cealalta parte a da-o familiilor cu venituri mici.

Răspuns utilizator avertizat
| Rockerrockin a răspuns:

De ce ei!crying(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( crying
crying

| αlεxTzure a răspuns:

Da,acoloi este locul dar cu o familie iubitoare care sa il iubeasca si sa il hraneasca

| teosbeos a răspuns:

Este frumos ca uni oameni s-au gandit la copii ''invizibili''
nu inteleg ce rost are sa faci un copil daca nu poti avea grija de el
char imi pare rau pentru acei copii!

| bogdiy a răspuns:

Cam trist

| Zapkitu a răspuns:

Adevarat, insa pana la o varsta.

| Madallina3 a răspuns:

Foarte adevarat.Este foarte trista situatia copiilor nedoriti. Felicitari pentru ce doriti sa faceti!

| Madallina3 a răspuns:

Trist sad

| klau123ful a răspuns:

Nu-mi place cand vad copii fara familie. ieri eram in fata scolii si vad un copil. ce cersea. nu i-am dat de mancare dar m-am dus i-am luat 2 langosi si ceva dulce happy mi-a multumit foarte frumos. chiar am fost impresionat de reactia lui. cu toate ca e poate e "copilu strazii" are mai mult bun-simt decat multi prieteni.

| Senyorul a răspuns:

Trist dar adevarat... Pacat. Ar trebui sa ii bage pe toti in puscarie.

| Ana_4223 a răspuns (pentru Senyorul):

Da i-ar baga pe cei responsabili in puscarie, dar acei copii tot la fel raman si ce s-ar rezolva? nimic!

| hmfkdhdfhufgfgh a răspuns:

Pacat si tristcrying

| Gabriela_Siminutza_1997 a răspuns:

Trist sadsadcrying(((

| meseriasul88 a răspuns:

Asa este locul fiecarui copil ar trebui sa fie linga familia lui dar din pacate sunt foarte multi copilasi care nu stiu ce este caldura parinteasca

| OanaRalucaPorumb a răspuns:

Sincera sa fiu, povestile unor asemenea copiii ma intristeaza foarte mult.
Fiecare copil are nevoie de o familie care sa-i fie alaturi mereu, si sa il sprijine.

| madalina2222 a răspuns:

Trist.saddar adevaratsad