| deeaIchigo a întrebat:

Cand eram mica ma uitam la niste desene animate pe Terra Sat parca. Erau niste desene gen concurs cu un Robotel care punea animalele-concursanti sa raspunda timp de cateva secunde la diferite intrebari de cultura generala si aparea un ceas cu cuc cand expira timpul care facea tot felul de chestii amuzante; De obicei animalele nu stiau raspunsul si dadeau niste raspunsuri amuzante rau. Totusi era un desen animat educativ pentru ca raspunsurile erau apoi explicate si mai existau si alte rubrici unde aflai lucruri interesante. Nu stiu daca aceste desene erau difuzate numai in orasul meu (sunt din Craiova) Stie cineva cum se numesc sau unde le pot gasi? Multumesc. Dau fundita daca stiti!

1 răspuns:
| ANDR0 a răspuns:

Le urmăream și eu cu sora mea, în Severin, pe Terra Sat. Cele cu roboțelul se numeau „Rotto Botto Robotto" și făceau parte dintr-o emisiune turcească numită „Cartuna Show". În prima parte din Cartuna Show era un tutorial de desen realizat de animatorul și totodată creatorul emisiunii, Ali Murat Erkorkmaz, apoi urma un cântecel animat cu pisoii Tekir și Bekir, apoi o caricatură animată (numită „Quickease") după care urma animația Rotto Botto Robotto.
Din păcate nu știu cine făcea dublajul în limba română și nu am reușit să găsesc niciun fragment dublat pe internet însă varianta în limba originală turcă se află integral pe Youtube: https://www.youtube.com/......?/playlist (întreaga emisiune) sau https://www.youtube.com/playlist?list=PLBlWGzI6_3FDyFY3tXYr_A0SEmUgkCfPW (doar Rotto Botto Robotto).

Celelalte desene erau animații japoneze:

Mock și Sweet (engleză: Mock & Sweet; japoneză: ドリモグだァ! = Dorimogu daa!)

Omul Tomată și cavalerii Mesei Salată (engleză: Tomatoman; japoneză: サラダ十勇士トマトマン = Sarada Jū Yūshi Tomato Man)

Dotakon băiatul robot (engleză: Mechanical boy Dotakon/ Robot boy Dotakon; japoneză: めちゃっこドタコン = Mechakko Dotakon)

Și cam atât îmi amintesc, poate au fost mai multe, nu mai țin minte. :)