| SeeDifference a întrebat:

Buna fani anime! As vrea sa stiu mai multe despre creatorul animeului Naruto numele creatorului biografie, de unde i-a venit ideea sa creeze acest anime cand... Chestii din astea.

8 răspunsuri:
| birdie14 a răspuns:

Aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Masashi_Kishimoto şi poţi căuta şi interviuri.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Vezi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Naruto
O zi bună!

Răspuns utilizator avertizat
| AnimeBoy45 a răspuns:

Prima lucrare ca artist manga a fost Karakuri publicată de Shueisha în 1996. În anul 1999, Naruto a fost serializat în revista Shonen Jump, câștigând premiul lunar Hop Step Award. Naruto încă continuă cu peste 40 de volume, și până la volumul 36 a vândut peste 71 de milioane de copii în Japonia,[1] fiind adaptată și în două serii anime de succes. Seria manga Naruto a devenit una dintre cele mai productive proprietăți ale Viz Media,[2] fiind responsabilă pentru 10% din toate vânzările de manga din anul 2006. Al șaptelea volum lansat de Viz a devenit primul manga căruia i s-a acordat premiul Quill, dar și premiul Best Graphic Novel.
[modificare]Manga
Karakuri (Publicat în Akamaru Jump)
Naruto Pilot[3] (Publicat în Akamaru Jump)
Naruto (Publicat în Weekly Shonen Jump)
[modificare]Cărți de artă
UZUMAKI MASASHI KISHIMOTO
[modificare]Altele
First Official Data Book (秘伝・臨の書キャラクターオフィシャルデータBOOK, Hiden: Rin no Sho Character Official Data Book)
Official Fan Book (秘伝・兵の書オフォシャルファンBOOK, Hiden: Hyō no Sho Official Fan Book)
Second Official Data Book (秘伝・闘の書キャラクターオフィシャルデータBOOK, Hiden: Tō no Sho Character Official Data Book)
Second Official Data Book (秘伝・闘の書キャラクターオフィシャルデータBOOK, Hiden: Tō no Sho Character Official Data Book)[4]
PAINT JUMP: Art of Naruto[5]
[modificare]Influențe

Kishimoto îl numește pe Akira Toriyama, creator al faimoasei serii manga Dr. Slump și Dragon Ball, ca unul din cele mai mari influențe.[6] Când a fost întrebat într-un interviu cu Shonen Jump care a fost povestea si personajul său favorit din Dragon Ball, Kishimoto a răspuns că i-a plăcut seria până la venirea lui Freeza și că îl admira pe Kuririn, un personaj cu care se putea compara.[6] Kishimoto a insinuat că filmu de lung metraj Akira i-a influențat semnificativ arta, inclusiv seria manga a lui Katsuhiro Otomo.[6]
[modificare]Referințe

^ Comi Press (6 martie 2007). „The Rise and Fall of Weekly Shōnen Jump: A Look at the Circulation of Weekly Jump". Press release.
^ Viz Media (7 martie 2006). „USA Today's Top 150 Best Seller list features Viz Media's Shonen Jump's Naruto manga at number 29". Press release.
^ Naruto Pilot Manga Direct Download
^ „NARUTO―ナルト―[秘伝・闘の書]" (în Japanese). Shueisha. Accesat la 3 mai 2008.
^ „PAINT JUMP Art of NARUTO-ナルト- ペイント ジャンプ" (în Japanese). Shueisha. Accesat la 24 aprilie 2008.
^ a b c Interview with Shonen Jump at http://www.narutocentral.com/
[modificare]Legături externe

Masashi Kishimoto la Anime News Network