| Xinnicut a întrebat:

Buna, mi-a tot fost recomandat anime-ul The Garden of Sinners(Kara No Kyoukai), o problema are 10 filme si 13 episoade si din cate am inteles nu sunt in ordine de la niste prieteni, 8 dintre filmele alea sunt un fel de episoade de 40-145 minute, prietenul meu mi-a zis ca nu mai tine minte in ce ordine le-a vazut si nici macar unde, pe AnimeKage de exemplu am doar filmele acelea de episoade, uite un link de pe wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/The_Garden_of_Sinners, as vrea sa imi raspunda cineva care a vazut seria, astea sunt urmatoarele titluri ca sa intelegeti
I: Overlooking View
II: A Study in Murder, Part 1
III: Remaining Sense of Pain
IV: The Hollow Shrine
V: Paradox Spiral
VI: Oblivion Recording
VII: A Study in Murder, Part 2
VIII: Future Gospel
Epilogue(l-am gasit pe animekage)
Film Gate of 7th Heaven
Film Future Gospel: Extra Chorus
Si 13 episoade, nu le gasesc nicaieri pe toate,
doar cele 8 filme-episod si epilogue, restul?

Răspuns Câştigător
| HandaSei a răspuns:

Am și eu în plan de ceva vreme franciza asta, dar chiar dacă nu am văzut-o, ordinea este totuși destul de simplă, deci pur și simplu uită-te în ordinea în care au fost lansate... / O las aici!

1. Kara no Kyoukai: Fukan Fuukei | {Dec 1, 2007} {50min.}
2. Kara no Kyoukai: Satsujin Kousatsu (Zen) | {Dec 29, 2007} {1h_1min.}
3. Kara no Kyoukai: Tsuukaku Zanryuu | {Feb 9, 2008} {58min.}
4. Kara no Kyoukai: Garan no Dou | {Mai 24, 2008} {46min.}
5. Kara no Kyoukai: Mujun Rasen | {Aug 16, 2008} {1h_54min.}
6. Kara no Kyoukai: Boukyaku Rokuon | {Dec 20, 2008} {59min}
7. Kara no Kyoukai: Satsujin Kousatsu (Kou) | {Aug 8, 2009} {2h_1min.}
8. Kara no Kyoukai: Shuushou | {Feb 2, 2011} {33min.} - Acesta este un episod OVA, nu e catalogat ca și film.
9. Kara no Kyoukai: Mirai Fukuin | {Sep 16, 2013} {1h_29min.}
10. Kara no Kyoukai: Mirai Fukuin - Extra Chorus | {Sep 28, 2013} {32min.} - Acesta din urmă fiind un fel de "side story" mai exact, îl poți considera opțional!

Și franciza nu are nici o serie anime, doar ce am menționat mai sus, dar cred că știu totuși la ce se referea prietenul tău, unele caractere din această serie au fost refolosite (ca un fel de mic omagiu adus acestei serii/dar și altora) într-o serie de tip OVA de 12 episoade, seria se numește "Carnival Phantasm" și are 14 minute pe episod, având ca gen principal comedia și neavând absolut nici o legătură directă cu seria Kara no Kyoukai la nivel de poveste, pur și simplu unele caractere din aceasta apar și aici, atât...

Sper că ți-a fost de folos, baftă! happy

Iar ca un mic sfat suplimentar! Nu mai menționa site-uri de piraterie dacă nu vrei să iei ban pe aici, TPU e destul de serios când vine vorba de chestii de genul... happy

2 răspunsuri:
| Xinnicut explică (pentru HandaSei):

Mersi

| MValentin a răspuns:

M-am uitat si eu la vreo 7-8 episoade si am ramas la un film parcă si am vazut totul cronologic asa cum o aparut si dupa mine e okay sa vezi asa cum o apărut.