| GanduriDeCafea a întrebat:

cineva pasionat de manga? Imi puteti recomanda din ce ati citit manga shounen/ fantasy/mistery? Ma intereseaza parerile din experienta nu liste de pe google, mulțumesc big grin P. S Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Anabela777 a răspuns:

Tegami bachi. E o serie de manga foarte draguta, e vorba despre un tinut numit Amberground (parca) unde o meserie foarte importanta si aventuroasa este aceea de postas din cauza monstrilor, gerurilor si distantelor dintre destinatii. Si aici intervine micutul Lag, un orfan-colet (sa zicem) si ceea ce vreau sa spun prin asta e ca Gauche (un postas) are surpriza ca atunci cand merge sa ridice un colet, sa afle ca acel colet e chiar o fiinta umana, un copil. Ei bine, pornesc intr-o aventura lunga pana la casa matusii lui Lag unde trebuia sa-l duca, iar prin aceasta aventura Lag a vazut cat de super e sa fii un postas si cat de important si periculos e. Gauche spunand ca ce e cel mai frumos la meseria asta e ca livreaza "sentimentele oamenilor" in scrisori. Dupa ce cele doua personaje se despart, Lag promite ca va ajunge un postas la fel ca Gauche. Si dupa asta incepe adevarata aventura a lui Lag, afland de disparitia misterioasa a lui Gauche atunci cand devine postas. Mie mi-a placut, chiar daca nu e o serie de manga prea cunoscuta, a fost asa de bine scrisa ca m-a facut sa ma uit dupa si la anime (cu toate ca pe el n-am ajuns inca sa-l termin). Are fix acel gen de personaj principal care atunci cand plange te face si pe tine sa plângi.

5 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

Kuroshitsuji și Pandora hearts

| MiraTimiriazevskaia a răspuns:

Salut, daca esti o persoana mai matur/a recomand cu multa caldura Berserk. Pot spune ca este una din cele mai bune manga citite de mine. Totusi nu este o manga pentru oricine deoarece are foarte mult gore, tematica intunecata iar uneori te intrebi daca personajul principal, numit guts, este tipul cel bun sau cel rau. Actiunea este din belsug si foarte interesanta, de altfel povestea este foarte bine scrisa si este destul de realista. Contine filosofie, actiune, drama, fantezie, gore, cam tot ce ti-ai putea dori. Te va face sa plangi si ocazional sa razi, insa cel mai puternic sentiment va fi cel de curiozitate deoarece te vei intreba mereu oare ce se va intampla in urmatorul capitol. Astept sa ma intrebi daca ai anumite nelamuriri sau ai nevoie de mai multe detalii

| GanduriDeCafea explică (pentru MiraTimiriazevskaia):

Salutare, mersi de recomandare, la berserk am vazut doar anime-ul si cele trei parti din film. O intrebare am, anime-ul urmeaza povestea din manga sau e alterat? Am vazut anime-uri cate sunt fidele povestii sursa dar si anime-uri care la un moment dat au propria poveste gen Claymore.

| MiraTimiriazevskaia a răspuns (pentru GanduriDeCafea):

Da, animeul altereaza si lasa la o parte anumite segmente din manga astfel incat sa fie mai acceptate de publicul larg. Stiu ca e mai usor sa te uiti la anime dar manga-ul chiar e bun si merita citit. Se simte diferenta dintre berserk si celelalte manga care se copiaza unele pe celelalte si uneori incearca sa copieze si berserk. P.S: am citit si manga claymore inainte sa vad animeul iar cand am vazut animeul la claymore am fost putin dezamagit. Btw claymore e inspirat din berserk mai mult sau mai putin laughing

| sorin1234567 a răspuns:

Iti recomand Shingeki no Kyojin (Attack on Titan). Este o manga foarte frumoasa si anime-ul la fel. Inca din primul capitol m-a prins in poveste.