| Samie a întrebat:

Buunaa love struck Imi puteti povesti despre ce e vorba in Clannad. Momente romantice. Chestii de genu. Merita vazut? Fundita :X Dar va rog sa nu dati Copy and Paste. Sa povestiti voi. ^^

Răspuns Câştigător
| Reiko a răspuns:

Dupa parerea mea, merita vazut dar te avertizez, daca in primul sezon doar iti dau putin lacrimile, in al doilea plangi de-a binelea. Este o drama romantica originala in care doi adolescenti in ultimul an de liceu se intalnesc si isi unesc destinele. ( ce ciudat suna, e prima oara cand folosesc expresia asta xD ) Nagisa Furukawa este o fata buna la suflet care se straduieste sa invete dar este nevoita sa repete anul din cauza sanatatii sale fragile. Ea a lipsit prea mult si cand a inceput noul an ( in care repeta ) nu mai cunoaste pe nimeni, toti prietenii ei au absolvit si, clubul de teatru in care era, a fost inchis din cauza lipsei de membri. Tomoya, o intalneste pe drumul spre scoala si o aude vorbind singura. Atunci se cunosc pentru prima data si se imprietenesc. Desigur, pe parcursul anime-ului ( in primul sezon ) mai apar personaje si chiar incearca cu totii sa redeschida clubul de teatru, numai pentru Nagisa. Povestea in sine este draguta si trista, mai ales sezonul al doilea dar, daca o sa te uiti, nu vreau sa-ti dau spoil. Cand am vazut primul episod nu mi s-a parut cine stie ce, dar dupa mai multe episoade mi-am dat seama cat de bun este si cat potential are si mi-am zis ca trebuie neaparat sa-l urmaresc pe tot. Totusi, daca iti plac mai mult anime-urile de actiune, sf, s-ar putea sa nu-ti placa asa mult caci e mai normal. Vizionare placuta!