| Rankup a întrebat:

Care a fost prima manga creata? Si care a fost primul anime creat?

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Primul anime creat a fost Katsudou Shashin(1907) si dureaza doar cateva secunde.
Nu cred ca il poti numi anime, dar este prima animatie japoneza.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Katsudō_Shashin

Namakura Katanana(al doilea creat)seamana mai mult cu ceva ce ai putea numi anime decat primul.
Nu de stie care a fost prima manga, dar una dintre cele mai vechi este Astro Boy(1952 1968).

| Rankup explică (pentru BlackRose03):

Am vazut "animeul" Katsudou Shashin dar credeam ca e un cartoon nu un anime

| BlackRose03 a răspuns (pentru Rankup):

Este prima animatie japoneza, deci este considerat ca fiind un anime(chiar daca nu pare).
Spre ex Astro Boy este un anime, dar pare un cartoon normal deoarece anime-urile de acum 50-60 de ani sunt foarte diferite fata de cele de acum.Pe atunci nu exista vreo diferenta intre cartoon si anime(fiind foarte vechi), dar tot animatii japoneze raman.