| LegionarulRoman a întrebat:

Care e diferenta intre Full Metal Alchemist si varianta Brotherhood? Din cate am inteles,Brotherhood nu e decat prima serie modificata, care a iesit mai bine. Puteti sa-mi explicati?

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Hei! Pe langa faptul ca din punct de vedere grafic a iesit mai bine si avem un nou op/ed, cea mai importanta diferenta este povestea. De ce!?
FMA a fost produs in acelasi timp cu manga-ul, deci contine episoade ce nu au nici o legatura cu manga-ul.

Iar FMA:Brotherhood a fost produs debia cand manga-ul ajungea spre sfarsit, dupa ce a strans destule capitole pentru o serie anime, deci urmeaza intocmai povestea din manga.

Perioada publicarii respectiv productiei:
- FMA (manga) 2001-2010 (109 cap)
- FMA: 2003-2004 (51 ep)
- FMA: Brotherhood 2009-2010(64 ep)

Sper ca te-am lamurit!

| LegionarulRoman explică (pentru ryuu):

Deci,nu e necesar sa te uiti la prima editie, nu? big grin

| ryuu a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sincer,nu am avut dispozitia necesara pentru a urmari anime-ul integral. Doar cateva episoade din prima editie si 2-3 episoade din editia a doua.

Dar pot spune ca la inceput sunt unele evenimente ce in prima editie sunt ceva mai detaliate, iar in Brotherhood sunt relatate pe scurt. Exemplu ar fi examenul pe care il da Edward pentru a intra in organizatie. Sau evenimentele in care un preot dintr-un sat prostea locuitorii, pretindea ca are puteri divine, dar el avea un inel cu piatra filozofala (una falsa) si facea alchimie.

Vizionare placuta!