| Dogioiu_Dumitrana_1989 a întrebat:

Care este diferenta dintre manga si anime? Puteti sa imi dati si mieun site pe care pot gasi manga fara bani in romana?

Răspuns Câştigător
| OttoVonAegyssus a răspuns:

Anime (din cuvântul japonez アニメ anime, la rândul lui o abreviere a cuvântului englez animation, însemnând animaţie, pluralul corect fiind anime-uri [1]) reprezintă orice film de animaţie produsă în Japonia sau originară din aceasta.Iniţial anime-urile erau desenate manual, însă în ultimii ani tehnicile asistate de calculator practic s-au generalizat. Tehnicile anime sunt utilizate în seriale televizate, producţii cinematografice şi video, jocuri pentru computer, publicitate etc. În ce priveşte conţinutul, formatul anime este utilizat în toate genurile ficţionale.

Manga (漫画) este cuvântul japonez pentru benzi desenate (uneori folosindu-se de asemenea şi komikkuコミック). În afara Japoniei, termenul este utilizat strict pentru benzile desenate de origine japoneză.

4 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Manga sunt benzi desenate japoneze, iar animele sunt seriale

http://anime2kage.info/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://mangazup.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://romanga.ro/

| ionutblast123456 a răspuns:

Manga sunt benzi desenate si Anime sunt seriale

Iar site-uri cu Manga :Anime DAO si Anime G