| anonim_4396 a întrebat:

Ce animeuri facute dupa jocuri stiti? (in afara de corpse party, dangan ronpa si persona 4)

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Hey!
Permite-mi sa te corectez, Dangan Ronpa este un visual novel.

In afara de Persona 4, mai sunt:
- Persona: Trinity Soul
- Persona 3
Alte animeuri ce au la baza jocuri video:
- Final Fantasy
- Street Fighter
- Pokemon
- Digimon
- Valkyria Chronicles
- Ixion Saga DT

Urmatorul nu are la baza un joc video, ci un TCG (Trading Card Games)
- Yu-Gi-Oh

Aici ai animeuri ce au VN:
http://vndb.org/v/all?q=&fil=hasani-1

Vizionare placuta!

| neca a răspuns (pentru ryuu):

Din cate stiu nuvelele vizuale sunt considerate un subgen al jocurilor de aventura (choose your own adventure games)

| ryuu a răspuns (pentru neca):

Eu nu consider ca VN-ul este un joc video, poate datorita gameplay-ului. Asta este o parere personala.winking Asta e, fiecare cu parerile lui.hee hee big grin

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Naruto!
Un anime fain.

| IAmAFreak a răspuns:

Devil may cry thinking

| Sosetuta a răspuns:

Sword art online (dupe desen s-a facut joc ) tot pacolo e nu?

| neca a răspuns (pentru Sosetuta):

Nop

| ryuu a răspuns (pentru Sosetuta):

Nu. SAO are la baz Light Novel.