| Alfonso a întrebat:

Ce inseamna "Otaku"? ...Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Otaku = fan anime/manga (mai pe scurt)

| Miauti a răspuns (pentru MaliciousDeath):

Gresit! raspunsul dat!

Otaku - fanii anime nou-veniti se considere "otaku", definirea lor de "otaku" este "anime fan". Pe termen lung fanii anime, tind sa nu sa se numeasca otaku din cauza conotati sale japoneza negativa. Traducerea literala a cuvantului este "casa ta", dar in argoul japonez, aceasta se refera la cineva care are un hobby obsesiv.

p.s. otaku = hobby obsesiv

11 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Otaku este derivat dintr-un termen japonez pentru casa altei persoane sau familii ( お宅, otaku ). Acest cuvânt este adesea folosit metaforic, ca o onoare pronume doua persoane.

| Alfonso explică (pentru zdrangoi):

M-am grabit cu funda...caci nu m-a lamurit! Dar daca inseamna "casa", de ce este folosit sa denumeasca fanii anime?

| zdrangoi a răspuns (pentru Alfonso):

Citeste mai multe aici ( dai traducere, caci e in engleza):
http://en.wikipedia.org/wiki/Otaku

| OnuOnulică a răspuns:

Stiu ca e un cuvant japonez si insemna ceva cu casa parca...

| Reiko a răspuns:

Otaku NU inseamna fan anime si manga! Acest termen este folosit in Japonia ca o insulta pentru cei care sunt obsedati de un anumit lucru, nu neaparat de animeuri. Exemplu : la cei care se uita la foarte multe anime-uri si nu mai fac NIMIC altceva in afara de asta, stau numai in casa in fata ecranului, sunt numiti "otaku". Sau, alt exemplu, baietii care isi cumpara o tona de reviste porno, tot otaku se numesc. Cred ca ai inteles ideea.

Problema este ca in strainatatea s-a pierdut intelesul original, de asta lumea crede ca inseamna fan anime/manga. De fapt este o expresie generalizata pentru persoanele obsedate de ceva, fixate pe ideea lor.

| Alfonso explică (pentru Reiko):

Imi pare rau ca m-am grabit cu funda...tu o meritai, multumescwinking!

| Reiko a răspuns (pentru Alfonso):

Nu-i nimic, ma bucur ca te-am ajutat ^^

| panciu2000 a răspuns:

Inseamna fan anime.

| pumba875 a răspuns:

Eu sunt o Otaku! si inseamna fan/fana anime si manga.:3

| Hanakochan a răspuns:

De fapt, Otaku = ciudat, obsedat... de orice nu numai de anime. de aceea, cei care iubesc anime-urile se autonumesc otaku. e cam gresit de fapt.