| hecamefrommetalland a întrebat:

Cine de aici e fan Neon Genessis Evangelion?

3 răspunsuri:
| neca a răspuns:

Neon Genessis Evangelion
pfffff stiu ca e anime e un episod de o ora jumate sau ceva de genu tot vreau sama uit de ceva vreme

| hecamefrommetalland explică (pentru neca):

Neon Genessis Evangelion este una dintr-e cele mai importante serii anime ale istoriei,este un anime psihologic,personajele ajung chiar sa innebuneasca, sa devina altceva fata de ce erau inainte. Uite o descriere

Shinji Ikari =copil slab, fricos, sentimental, a crescut singur deoarece tatal sau a plecat intr-o misiune si nu s-a mai intors.Intr-o zi primeste o invitatie de tatal sau,este chemat sa isi intalneasca soarta.

Rei Ayanami=O fata inalta,cu parul alb,fara pic de caracteristici si sentimente,este rece si greu de inteles

Asuka Langley Sohryu=o fata germano-japoneza a carei mama a innebunit,crezand ca o papusa este fiica ei, cand o vedea pe Asuka i se adresa cu,, fata aia de acolo,,. Este temperamentala, puternica si inteligenta, are parul rosu.

Povestea din Neon Genesis Evangelion este cam asa

Acum 4, 5 mld de ani au existat doua fiinte uriase care calatoreau prin spatiu pentru a crea viata pe o planeta locuibina, se numeau Adam si Lilith(Eva). Aveau niste nave sptiale sub forma unor luni.Adam calatorea prin univers folosind Luna noastra,Eva calatorea pe Luna neagra(ingropata sub japonia),Adam avea menirea de a debarca pe Pamant si de a crea o rasa numita Angels,Eva trebuia sa creeze o rasa numita oameni.Un eveniment rau a avut loc, in loc sa ajunga Adam pe Pamant a ajuns Eva, cele doua luni pe care calatoreau s-au ciognit.Cea neagra a fost ingropata, cea alba a ajuns sa se invarta in jurul pamantului, acest eveniment s-a numit primul impact.Adam a adormit,ajungand sa fie congelat undeva in antarctica,unde si-a pierdut si super arma, lancea Longinus.Eva a ramas si ea blocata undeva, si din sangele ei a aparut viata si in cele di urma, oamenii.
In poveste guvernul rus(cred) incearca sa il trezeasca pe Adam folosind lancea Longinus(printre acei oameni era si mama Asukai), numai ca in momentul in care lancea longinus l-a atins a avut loc o explozie care a omorat 2.mld de oameni, inundand lumea.
In poveste sunt adunati 3 adolescenti,instruiti pentru a controla niste creaturi enorme,asemanatoare lui Adam, numite Evangelion, create de tatal lui Shinji in lupta contra Angels(care se pare ca au aparut la explozia din antarctica). Adam a reajuns la starea de embrion.

Cu alte cuvinte trebuie sa al vezi, trebuie sa vezi mai ales cum Shinji innebuneste.
PS. tipul care a creat anime-ul avea o boala psihica, animeul reprezentand lupta sa pentru a invinge boala.
PPS.nu privi Rebuil of Evangelion, este o varinta noua a animeului, nu destul de psihologica.
PPPS. daca devii fan sa stii ca asta e de la mine : )

| FlyJack a răspuns:

Nu sunt fan anime. Deci, nu prea sunt fan... happy