| maraya a întrebat:

Cine stie cum se spala bijuteriile (lanticuri, cercei) din aur?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pune intr-o craticioara apa cu detergent de vase si le fierbi cam un sfert de ora.
Vezi ca se umfla detergentul, o mai tragi deoparte.
Pe urma le scoti si le clatesti cu apa rece, le stergi si gata.Sa nu aiba pietre, sa fie numai aur, pietrele pot sa cada.
Succes.

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Cu pasta de dinti.
incearca si ai sa fii multumita.

| wiufh a răspuns:

Eu le las peste noapte intr-un pahar cu spirt, si daca e nevoie, le curat si cu o periuta.

| adriana_3018 a răspuns:

Acid sulfuric+apa.intr-un pahar pui apa, apoi un capacel de acid.sa vezi minuni.mai ceva ca atunci cand le iei noi