| SooJin a întrebat:

Cum se traduce un anime? Bineinteles, in romana...

Răspuns Câştigător
| Powerrrrrr a răspuns:

Da. Peste o saptamana voi fi liber cam toata vacanta big grin Ce anime vrei sa traduci?

10 răspunsuri:
| Artemis94 a răspuns:

Summer Wars
Katanagatari
Ar Tonelico
Zegapain
Tenjou Tenge
Otome Youkai Zakuro
The Sacred Blacksmith
Uta no Prince-sama
Ayashi no Ceres
Hayate no Gotoku
Crezi ca ai putea alege unul din astea? big grin

| Xpert a răspuns:

Mai intai se traduce anime-ul din japoneza in engleza (nu romanii fac asta) si apoi este tradus si in romana cu ajutorul diferitelor programe de video editing! Sanatate!

| SooJin explică (pentru Xpert):

Te referi la faptul ca se traduc numai cu programe de descarcat?

| Xpert a răspuns (pentru SooJin):

Nu prea iti inteleg intrebarea(2) dar tin sa spun ca o traducere urmeaza urmatorii pasi : 1)se face traducerea din engleza in romana urmarind anime-ul 2)un timer noteaza ora, minutul, secunda in care se spune fiecare replica 3)un editor vine si aplica traducerea intr-un program (Sony vegas pro de exemplu) Un singur om poate face toate aceste lucruri dar de obicei se lucreaza in echipa! E o munca foarte costisitoare mai ales pentru timeri.

| SooJin explică (pentru Xpert):

Aha,mersi

| Powerrrrrr a răspuns:

Yamada-chan, daca vrei sa traduci anime si ai nevoi de ajutor sunt dispus sa o fac. Nu stiu cum se traduce, dar ma pricep la traduceri din engleza. happy

| SooJin explică (pentru Powerrrrrr):

Aha,mersi.Pai inca nu m-am uitat pe net la un program pe care sa il descarc.Dar vrei sa lucram impreuna? Astept raspunsul tau. happy

| SooJin explică (pentru Powerrrrrr):

Este ok peste o saptamana, chiar perfect! E prima oara cand traduc si sper sa ne iasa.Ce zici de Kaichow-wa-maid-sama? Eu trebuie sa ies dar maine intru si citesc ce mi-ai scris.Pa big grin

| Powerrrrrr a răspuns (pentru SooJin):

Hai sa facem saptamana aia 10 zile. laughing Nu l-am vazut dar o sa ma uit la el. E bun oricum big grin

| SooJin explică (pentru Powerrrrrr):

In regula.

| Powerrrrrr a răspuns (pentru SooJin):

Da. Peste o saptamana voi fi liber cam toata vacanta big grin Ce anime vrei sa traduci?