| Cristian2003 a întrebat:

Daca in spatiu sunetul nu se aude atunci daca in star wars ar fi folosite tunuri sonice n-ar fi de folos?
(Sunetul este compus din vibratii sau nu si nu ma refer la vibratii sonore?)

3 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

În film s-au pus efecte sonore ca oamenii să nu închidă filmul. Cine s-ar uita la un film fără sunet? E un film SF, deci era normal să se adauge efecte speciale.

| Cristian2003 explică:

Da dar tunurile sonice ar putea distruge un obiect in spatiu daca sunetul nu se aude in spatiu?

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Sunetul e practic facut in intregime din vibratii sonore.In spatiu vibratiile(oricare ar fi ele) se propaga la fel de bine cum se intampla si pe Pamant(gandeste-te la comunicare dintre o nava din cosmos si planeta). Deci ipotetic tunurile sonice ar fi extrem de eficiente in spatiul cosmic.In fine, asta e doar umila mea parere, tu decizi daca e corecta sau nu. Take care!