| Cristian2003 a întrebat:

Daca in spatiu sunetul nu se aude atunci daca in star wars ar fi folosite tunuri sonice n-ar fi de folos? (Sunetul este compus din vibratii sau nu si nu ma refer la vibratii sonore?)

1 răspuns:
| Justrememberwho a răspuns:

Im primul rand vibratiile creaza(genereaza) sunetul.
Ca in cazul unui difuzor, vibratia membranei produce sunetul.
Sunetele, ca și lumina, se propagă prin unde, însă lumina poate stăbate vidul, în timp ce sunetul nu.
Dar spațiul cosmic rămâne neatins. Acolo nu există molecule pe care sunetul să le facă să vibreze.