| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumite desene animate sunt/erau reprezentate de animale umanoide?
Cum ar fi "Arthur" de exemplu.

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Pentru a da un exemplu copiilor sa fie mai usor de digerat ideea de animal...

3 răspunsuri:
| ZacheuN a răspuns:

Pentru că numai animalele pot fi animate!

| cristi202 a răspuns (pentru ZacheuN):

Nu e adevărat! Cindva, la noi, omulețul Gopo cistiga niște premii frumoase în domeniul animației. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceasta,,umanizare" a animalelor reprezinta o metafora, care a inceput inca din literatura.
Este ceva fantastic, iar asta ii atrage pe oameni, in special pe copii. Daca totul ar fi monoton si,, real", nu ar mai exista frumusetea imaginatiei happy