| Bot_Alin_1992 a întrebat:

Fanii anime din anul acesta au mai scăzut sau sunt mai mulți față de dinainte.

Răspuns Câştigător
| HandaSei a răspuns:

Greu de spus anul acesta...

În mod normal ai putea spune că la cum toată lumea stă în casă și are tot timpul din lume ar cam fi trebui să crească, dar totuși din ce am văzut pe site-urile de statistici (alexa și altele) traficul la site-urile inportante de anime a cam tot scăzut în ultima vreme, iar asta se datorează în principal seriilor amânate din cauza pandemiei, adică doar One Piece, Black Clover și Detective Conan aveau o bază de fani imensă, să nu mai zic că în sezonul de primăvară trebuia să apară multe serii mari care au fost amânate ("Re:Zero" sezonul 2 | "Sword Art Online" partea 3 din sezonul 3 | "Yahari" sezonul 3 |Filmul pentru "Fate/stay night Heaven's Feel" | Filmul "Evangelion: 3.0+1.0" | Filmul "Violet Evergarden" ) iar astea sunt doar câteva, dacă te interesează subiectul uite aici o listă completă! ( https://www.animenewsnetwork.com/......19/.158799 ). De asemena evident majoriatatea convențiilor anime de anul acesta sunt anulate, acestea fiind genul de lucruri care aduceau anual extrem de mulți fani noi...

E greu de spus ce se va întâmpla cu anime-urile anul acesta și mai important cu fanii, dar să sperăm că totul va reveni câtuși de puțin la normal odată cu intrarea în sezonul de vară, în orice caz, este deja destul de evident că industria anime e una dintre victimele de top ale pandemiei, iar efectele probabil se vor resimți minim 1-2 ani de acum...

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Normal că au scăzut: i-a secerat covidu'

| RoCkKiD a răspuns:

Daca te uiti pe previziunile de crestere ale consumului de animeuri strict pe america e inca in crestere si o sa creasca cu peste vreo 30% in urmatorii ani. Imi imaginez ca pe europa imaginea e similara.

Deci as zice ca apar din ce in ce mai multi fani de la an la an.