| anonim_4396 a întrebat:

Funda, am auzit termenul de Weeaboos recent si n-am inteles exsact ce inseamna
cred ca are legatura cu persoanele obsedate de japonia sau o insulta pentru japonezi, ceva de genu, da ca puteti sa imi lasati o definitie as fi recunoscator

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Sunt un fel de otaku, doar ca varianta hardcore/exagerata/dusa la extrem.Deci daca ai facut cunostinta cu cineva obsedat de anime/manga si te enerveaza, cel mai probabil e un weeaboo.
Ii recunosti usor.Astia folosesc multe cuvinte in japoneza, de obicei fara rost, multe... extrem de multe emoticoane japoneze, la fel fara rost.Folosesc mereu -chan ori -kun la nume cand se adreseaza cuiva, ori mna,"desu" la sfarsit de propozitie doar pentru ca e cool.Asculta j-rock si alte trupe visual kei, pentru ca stii, asa fac si japonezii...si nu stiu sa accepte o parere contradictorie, raportat bineinteles la a/m. Japonia si viata lor e absoluta, deci nu ai voie sa te impotrivesti perfectiunii lor.
Chestii de-astea.

2 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

-edit-
Oops,s-a postat de 2 ori.

| ピンク a răspuns:

Cum a spus si MaliciousDeath. Mai vreau doar sa fac o adaugare. Un weeaboo duce iubirea sa pentru Japonia la o asa extrema, incat isi doreste sa se fi nascut in Japonia. Un weeaboo (parerea mea) e o persoana care isi doreste sa fie altcineva decat este de fapt. Si weeaboo nu tine NUMAI de anime/manga. Foarte multi weeaboo sunt si printre iubitorii stilului gyaru sau lolita (daca ai auzit de ele). Desi eu nu consider ca J-Rockul si Visual Kei-ul au vreo legatura cu a fi weeaboo. Eu ascult genul asta de muzica pur si simplu pentru ca imi place, nu pentru 'asa fac si japonezii' laughing